EdebiyatKitap Tanıtımı

SABRİ ÇAKIR ATYG 2024 TÜRKÇE DERS KİTAPLARI ÖDÜLÜ’NÜ KAZANDI

 

      Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu ATYG 12-13-14 Nisan 2024 günlerinde Gelsenkirchen şehrinde İlkbahar Buluşmasını yaptı. Buluşmaya Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre ve Türkiye’den yazarlar, şairler, sanatçılar ve davetliler katıldı.

ATYG Yönetim Kurulu çeşitli dallarda ödüller verdi. ATYG Türkçe Ders Kitapları Ödülü öğretmen, yazar SABRİ ÇAKIR’A 13 Nisan 2024 günü yapılan törenle takdim edildi.

Önce ATYG Türkçe Ders Kitapları Ödülü gerekçesi okundu. Bu gerekçe Sabri Çakır’a daima yardımcı olmuş olan sevgili ve vefalı eşi Elif Çakır’a sunuldu. Sonra ATYG Türkçe Ders Kitapları Ödülü Sabri Çakır’a verildi. Törende bulunanlar Sabri Çakır’ı ayakta alkışladılar. Sabri Çakır yaptığı teşekkür konuşmasında Türkçe ders kitaplarını nasıl hazırladığını örneklerle anlattı. Sözlerini kendi yazdığı bir şiirle bitirdi. “Arkadaşlar bana verdiğiniz bu ödül beni çok mutlu etti, bana güç verdi. Bu ödül reçetede yazılmayan bir sevgi ilacıdır. Sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca bana her zaman ve her şart altında yardımcı olan eşim Elif’e çok çok teşekkür ederim,” dedi.

 

 

2024 ATYG TÜRKÇE DERS KİTAPLARI ÖDÜLÜ GEREKÇESİ

Sayın  SABRİ ÇAKIR

1955 yılında Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Beylerli köyünde dünyaya geldiniz. Isparta Gönen’de başladığınız ilkokul öğretmenliği öğrenimini Çanakkale Öğretmen Okulunda 1974’te bitirdiniz. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Almanca Bölümü’nden 1978’de lisans diploması alarak mezun oldunuz. 1979 yılında Almanya’da, Gelsenkirchen’de öğretmenliğe başladınız. İlkokul, ortaokul ve liselerde aralıksız olarak 32 yıl çalıştınız. 2011 yılında emekli oldunuz.

Ödül töreninde soldan sağa: Molla Demirel, Sabri Çakır, Elif Çakır.

Sayın Sabri Çakır,

Yazarlık hayatınıza Isparta Gönen İlköğretmen Okulu’nda başladınız. İlk şiir ve öykülerinizi okulunuzun gazetesi olan  Gonca’da yayımladınız. 1970 yılında son dörtlüğü çıkarılarak bez üzerine yazılmış ve Gönen Belediyesi duvarına asılmış, Âşık İhsani’ye ait siyasi bir şiiri sizin yazdığınız iddia edilerek disiplin kurulunda cezalandırıldınız ve Çanakkale İlköğretmen Okulu’na sürüldünüz. Suçunuzu Çanakkale’deki savcıdan öğrendiniz.

Sayın Sabri Çakır,

Fakir Baykurt ile Almanya’da uzun zaman beraber oldunuz. Fakir Baykurt Okulu’ndan yetişen bir yazarsınız. Şiir ve öykülerinizin yanında Avrupa’da okullara giden Türk öğrencileri için iki dizi halinde, Temel Türkçe ve Türkçe Anadil Dersleri adını taşıyan ders kitaplarını hazırladınız.

Almanya’da öğretmenlik çok zordur. Ders kitabı hazırlamak ise çok daha zordur. Siz Sayın Sabri Çakır hem Türkçe öğretmeni olarak başarıyla çalıştınız hem de Türkçe ders kitapları hazırlayarak yurtdışındaki binlerce, yüz binlerce Türkiye kökenli çocuğun Türkçe öğrenmesine; Türkçenin Avrupa’dan Avustralya’ya kadar okullarda tanınıp öğretilmesine, gelişmesine katkıda bulundunuz. Kırktan fazla Türkçe ders kitabı hazırlamayı başardınız.

Metinlerle Türkçe Dersleri (Ders Kitapları), 2 adet.

Metinlerle Türkçe Dersleri (Çalışma Kitapları), 2 adet.

Temel Türkçe (Ders Kitapları), 12 adet.

Temel Türkçe (Çalışma Kitapları), 9 adet.

Türkçe Anadil Dersleri (Ders Kitapları), 8 adet.

Türkçe Anadil Dersleri (Çalışma Kitapları), 8 adet.

2004 yılında Amerika’da, We Wanted to Live (Yaşamak İstiyorduk) adlı bir öykü kitabı da yayımladınız.

Sayın Sabri Çakır,

Siz Almanya’da 60 yıllık göç tarihinde silinmez izler bırakan çok değerli bir kültür insanısınız. Türkçenin yurtdışında yaşaması ve gelişmesi için aşkla çalışan, Almanya ve yurtdışındaki çocuklar için Türkçe ders kitabı hazırlayan öğretmen, araştırmacı yazarların en tanınmışlarından birisiniz. “Benim çalışmalarım en başta dil sevgisine dayanıyor. Yeryüzündeki tüm dilleri seviyorum, fakat anadilim Türkçeyi daha çok seviyorum,” diyen Anadolu’nun vefalı, çalışkan, dürüst bir evladısınız.

Türkçe ses bayrağının yurtdışında dalgalanması için çok emek verdiniz. Türkçe derslerine katılan, sizin hazırladığınız ders kitaplarını okuyan öğrenciler Sabri Çakır’ı daima saygı, sevgi ve teşekkürle anacaklardır.

Bu nedenlerle;

ATYG 2024 TÜRKÇE DERS KİTAPLARI ÖDÜLÜ’NÜ HAK ETTİNİZ.

Size bu ödülü vermekten şeref duyar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

Gelsenkirchen, 13 Nisan 2024

ATYG adına Eşbaşkanlar

Nevin Lutz & Kemal Yalçın