EdebiyatKitap Tanıtımı

HELLMUT LUTZ ve NEVİN KİPER LUTZ HATIRA ORMANI 5 MAYIS 2024 GÜNÜ AKÇAKÖY’DE AÇILACAK

HATIRA ORMANI 5 MAYIS’TA AKÇAKÖY’DE AÇILACAK!
FAKİR BAYKURT’un doğduğu AKÇAKÖY’de
HELLMUT LUTZ VE NEVİN KİPER LUTZ HATIRA ORMANI 13.000 FİDANLA 2023’TE KURULMUŞTU.
Hellmut Lutz ile Nevin Kiper Lutz 1973 yılından sonra iki kalp tek yürek olarak yaşadılar. Sevgili Hellmut’u 2023’te kaybettik. Hellmut artık Akçaköy’de Hatıra Ormanı’nda yaşayacak.
Hellmut Lutz, Türkçeyi kültür dili olarak çok iyi bilen ve kullanan bir Alman kardeşimizdi. Türkiye onun ikici vatanı olmuştu.
Hellmut & Nevin Lutz, iki kalp tek yürek idiler. 5 Mayıs 2018, Belçika, Foto: Kemal Yalçın
Hellmut Lutz, 1971-1973 yıllarında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Almanca Öğretmenliği Bölümü’nde Almanca öğretmenliği yaptı. Türkçeyi yaşayarak yerinde öğrendi.
Nevin Lutz, Almancayı bir kültür dili olarak çok iyi konuşan bir Türk kardeşimizdir. Türklerin en Almanıdır. Almanya onun ikinci vatanı olmuştur.
Hellmut Lutz ile Nevin Kiper Lutz hem Türkiye’yi hem de Almanya’yı çok seviyorlardı. Türkiye için ne yapabileceklerini düşündüler. Kuraklığın, susuzluğun, orman yangınlarının arttığı Türkiye’de bir hatıra ormanı kurmaya karar verdiler. 2023 yılında 13.000 fidanlı bir Hatıra Ormanı TEMA VAKFI tarafından kuruldu. Fakat Sevgili Hellmut bu ormanı açamadan aramızdan ayrıldı.
Şimdi bu hatıra ormanını açmak, Nevin Kiper Lutz’a nasip oldu.
Ben Kemal Yalçın olarak Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu ATYG adına Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Fakir Baykurt’un ve ATYG üyemiz Hellmut Lutz’un ruhlarına ve anılarına saygımızdan, vefa borcumuzu yerine getirebilmek için HELLMUT LUTZ ve NEVİN KİPER LUTZ HATIRA ORMANI açılışına katılacağım.
Nevin Lutz ile birlikte Almanya’dan Burdur’a gideceğiz. İlk toplantı, 4 Mayıs 2024, Cumartesi günü saat 14.30’da Burdur Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılacak.
5 Mayıs 2024 Pazar günü Burdur’dan Akçaköy’e gideceğiz. Hatıra Ormanı açılışı saat 14.00’de yapılacak. Bu açılışa sadece 15 kişi katılabilecek. Daha sonra Akçaköylülerle birlikte yemekli bir toplantı yapılacak. Fakir Baykurt’u ve Hellmut Lutz’u anacağız.
FAKİR BAYKURT, İsviçre’de, Aarau şehrinde, Platus Doruğunda, 30.12.1997, Foto: Kemal Yalçın,
Hellmut Lutz ile Nevin Kiper Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü yıllarında tanıştılar. 1973 yılında evlendiler.
Bu evlilik Alman ve Türk kültür dünyasının içinde güzelleşti ve zenginleşti. 1973 yılında Almanya’ya döndüler.
Hellmut Lutz’un hayatının romanı: KÜÇÜK EFENDİ, Üç kıtada geçen bir hayat.

 

Hellmut Lutz, 1934 yılında Tanzanya’da dünyaya geldi. 1939’da ailesiyle birlikte Almanya’ya dönmek zorunda kaldı. Çocukluğu İkinci Dünya Savaşı’nın ateşi içinde geçti. Üniversite eğitimini Almanya ve İngiltere’de tamamladı. Almanca ve İngilizce öğretmeni olarak çalışma hayatına atıldı. Ankara’da öğretmenlik yaptı. Hayatın rüzgarları onu dünyanın çeşitli ülkelerine sürükledi. Vatan hasretinin her türlüsünü yaşadı. İnsan ve yurt sevgisini özlemle birleştirdi.
Hellmut & Nevin Lutz Aziz Nesin’de şiir ve öyküler çevirdiler. Üç dilde yayınladılar.
Hellmut Lutz ile Nevin Kiper Lutz Türkçeden Almancaya, Almancadan Türkçeye edebi metinler ve şiir çevirileri yaptılar.
HELLMUT LUTZ 2023, FAKİR BAYKURT ise 1999 yılında aramızdan ayrılmışlardı.
HELLMUT LUTZ ile FAKİR BAYKURT’un ruhları Akçaköy’de buluştu.
Yapraklarda izleri, havada temiz nefesleriyle her zaman kalbimizde yaşayacaklar!
Bochum, 18 Nisan 2024, Kemal Yalçın