EdebiyatGenel Yazılar

Dostluk, kardeşlik, vefa, vatan sevgisi işte budur!

Herman Hintiryan 150 adet Yunanca Emanet Çeyiz belgesel romanımı, Detroit’te 65 yaş üzeri Yunanlılara dostluk ve kardeşlik için hediye etti! Herman Hintiryan Anadolu’nun dürüst, vefalı evlatlarından biridir. Herman Hintiryan Anadolu’nun vicdanıdır! 48 yıldan beri Detroit’te yaşamaktadır.

Ben Herman’la 2004’te, Detroit’te Seninle Güler Yüreğim kitabımın okuma gününde tanıştım. Herman benim bütün kitaplarımı yayınlanmadan önce okuyan, düzelten kardeşlerimden biridir. Emanet Çeyiz’i çok sever. Dostlarına, arkadaşlarına hediye eder. Bir yıl kadar önce Yunanca Emanet Çeyiz istedi.  “Mevcudu bitti! Arşivimde bir adet var,” dedim.

 

Hintiryan Ailesi: Anne Kohorik, Baba Zaven, Ağabeyi Aret ve beyaz elbisesiyle Herman. İstanbul, 1960

500 adet yeniden bastıralım. Masraflarını ben karşılarım. Bana 150 adet gönder,” dedi. Herman’nın Annesi Koharik, Babası Zaven ve Ağabeyi Aret’in ruhlarına genişletilmiş Yunanca 2. Baskıyı İstanbul’da bastırdık. 150 adet kitabı Herman’a gönderdim.

Yemeğe katılanlar ve Emanet Çeyiz kitapları

Herman 29 Şubat 2020 günü, eşi Shooshig ile beraber  Detroit’te Yunanlı Arkadaşı Bill Stolakis’in 80. Doğum Günü Daveti’ne gitti. Bill Stolakis’in şerefine, 75 adet Yunanca Emanet Çeyiz’i davete gelenlere tek tek dağıttı! Kitabı kısaca tanıttı. Herkesin ağzı açık kaldı! Bill Stolakis ve davetliler Herman’ın bu örnek, vefalı davranışından çok etkilendiler. Anası babası, dedesi ninesi 1920’lerde Anadolu’dan gelmiş olanlar, 1964 ve 1974 yıllarında İstanbul’dan Yunanistan’a, Yunanistan’dan Amerika’ya göçmek zorunda kalmış bazı Rumlar ağlıyordu. Herman & Shooshig Hintiryan’a çok teşekkür ettiler.

 

Herman Hintiryan yemeğe katılanlar arasında.

Detroit St. John Yunan Kilisesi, her ay Perşembe günleri 65 yaş üstü yaşlılar için yemekli toplantı düzenliyordu. Herman, kilisenin Papazı Nick Kyritses ile konuştu. Emanet Çeyiz’i yemeğe gelenlere dağıtmak istediğini söyledi. Bir tanesini de Nick Kyritses’e hediye etti.

Nikolaos Panzolos ve eşi Katrina Prantzalos

Herman Hintiryan 5 Mart 2020, Perşembe günü öğleyin, eşi Shooshig ile beraber yaşlıların toplandıkları Royalty House Hall’üne gitti. Kitapları girişteki masaya koydu. Yemeğe gelen yaşlılara tek tek hediye etti.

Bill Stolakis ile Herman Hintiryan

Peder Nick Kyritses açılış konuşmasını ve duasını yaptıktan sonra  kitap hakkında iltifatlar yağdırıp herkesin bu hakiki hikâyeyi okumasını önerdi!

Bill Stolakis’in 80. Doğum Günü’nde Emanet Çeyiz’i alıp okuyanlar da Emanet Çeyiz hakkında duygulu konuşmalar yaptılar, Emanet Çeyizleri saklayan Kemal Yalçın’ın annesinin, babasının, dedesinin, ninesinin ruhlarına dua ettiler.

St. John’s Yunan Kilisesi Papazı Peder Nick Kyritses açılış konuşmasını yaparken.

Herman Hintiryan 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu Kurtuluş, Kireçburnu, Üsküdar-Selamsız’da geçti. Babası Zaven Adapazarlı, Annesi Koharik İstanbulludur. Çok sevdiği yurdunu terk etmek zorunda kaldı. 14 Haziran 1972, Perşembe günü Detroit’e ayak bastı. Cebinde sadece 100 dolar vardı. Çok çalıştı, hayatını yoktan var etti. Kendini hayır işlerine, yoksul, kimsesiz, yetim çocukların eğitimine verdi.

Herman Hintiryan, Nikolaos Prantzalos  ve Simon Boulos

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde 15.12.2017 günü yapılan Uluslararası Kemal Yalçın Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada kendisini şu sözlerle tanımlamıştı:

“Benim adım Herman Hintiryan! Aslım Ermeni, ailem Anadolulu, Detroit’de yaşıyorum. Kuyumculuk sanatı ile iştigal ediyorum. Kimliğimde 45 yıldır Amerikan vatandaşı yazsa da, vatanım Türkiye! Kalbim, köküm her daim  İstanbulludur! …Ben de sıla özlemi ile bağrı cayır cayır yananlardanım!” Biz Vatanımızı, Türkiye’yi çok ama çok sevdik!”

Herman Hintiryan, Duisburg-Essen Üniversitesi’nde 15.12.2017 tarihinde düzenlenen Uluslararası Kemal Yalçın Sempozyumu’nda Anadolu’nun Evlatları panelinde konuşmasını yaparken.

Sevgili Kardeşim Herman biz de, ben de seni ve sizleri çok sevdik! Sen her zaman gerçek dostluğu, kardeşliği, vefayı Anadolu’nun unutulmaz değerlerini bizlere ve insanlığa gösterdin!

Seni yetiştiren Annen Koharik’in, Baban Zaven Hintiryan’ın ve Ağabeyin Aret Hintiryan’ın ruhları şad, mekânları cennet olsun!

Bu dünya seninle birlikte daha güzel, iyi ki varsın!

Bochum, 18.3.2020                                     Kemal Yalçın