Genel YazılarYazılar

Sen Süryani misin?

Okuma günlerinde bana en çok bunu soruyorlar. “Sen Denizlilisin. Midyat seni neden ilgilendiriyor?” diye soranlar da var. “Emanet Çeyiz”i yazdım, “Sen Rum musun?” dediler.

Okuma günlerinde bana en çok bunu soruyorlar. “Sen Denizlilisin. Midyat seni neden ilgilendiriyor?” diye soranlar da var. “Emanet Çeyiz”i yazdım, “Sen Rum musun?” dediler. “Seninle Güler Yüreğim”i yazdım “Sen Ermeni misin?” diye sordular. “Anadolu’nun Evlatları”nı yazdım, “Sen Kürt müsün?” dediler. “Haymatlos”u yazdım, “Sen Yahudi misin?” dediler. “Süryaniler ve SEYFO”, “Süryani Halk Kahramanı ŞEMUN HANNE HAYDO”yu yazdım, şimdi de “Sen Süryani misin?” diye soranlar var. Anlatayım: Ben hem Türküm, hem Kürdüm! Ben hem Süryaniyim hem de Ermeniyim! Ben hem Rumum hem de Yahudiyim! Ben hem Müslümanım hem de Hıristiyanım! Ben hem Budistim, hem Museviyim! Ben her şeyden önce insanım!

Bütün insanlar, bütün milletler, bütün diller, bütün dinler benim için eşit değerdedir. Farklılıklar benim zenginliğimdir. Bütün insanları seviyorum. Benim Allah’ım sevgidir! Süryanilerin başlarına gelen felaketleri, SEYFO’yu, Şemun Hanne HAYDO’yu yazmak için Türk olmak, Kürt olmak, Süryani olmak gerekmez, vicdan sahibi bir insan olmak yeter! Bu düşüncelerle, bu duygularla tüm Hıristiyan kardeşlerimin Noel Bayramlarını en iyi dileklerimle kutluyorum! Bu dünya sizlerle birlikte daha güzel! İyi ki varsınız!

Bochum, 23.12.2018, Kemal Yalçın