EdebiyatYazarlar

LOZAN MÜBADİLLERİ VAKFI 100. YIL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE TAKDİM EDİLDİ

 

Mübadele konusunda çalışma yapan, emek veren, bu konuda farkındalık yaratan bilim insanı, edebiyatçı ve gazetecilere 4 Kasım 2023, Cumartesi günü, İstanbul’da vakıf merkezinde yapılan törenle ödülleri takdim edildi.  Lozan Mübadilleri Vakfı 100. Yıl Ödüllerinin sahipleri:

BİLİM ÖDÜLÜ: PROF. DR. KEMAL ARI

Mübadeleyi akademik düzeyde ele alması, araştırması, bilim dünyasının ve kamuoyunun gündemine gelmesi için kesintisiz 35 yıldır sürdürdüğü çalışmalar nedeniyle;  Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü PROF. DR. KEMAL ARI 100. YIL BİLİM ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

ROMAN ÖDÜLÜ: KEMAL YALÇIN 

“Emanet Çeyiz” adlı belgesel romanı ile mübadillerin çektikleri acıları dile getirmesi, Türkiye ve Yunanistan halkları ve mübadilleri arasında dostluğun ve barış kültürünün gelişmesine katkıları nedeniyle; EMANET ÇEYİZ kitabının yazarı KEMAL YALÇIN 100. YIL ROMAN ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ: İSKENDER ÖZSOY 

Türkiye ve Yunanistan’da yaklaşık 60 bin kilometre dolaşarak, birinci kuşak mübadillerle yaptığı röportajları günlük gazetelerde yazarak paylaşması ve kitaplaştırarak tarihe miras bırakması nedeniyle; gazeteci-yazar İSKENDER ÖZSOY 100. YIL GAZETECİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

Ödül Alanlar soldan sağa: Kemal Yalçın, Prof.Dr. Kemal Arı, İskender Özsoy