EdebiyatKitap Tanıtımı

BİR BAKIŞTA… Molla Demirel’in Şiir Albümü

BİR BAKIŞTA…

Auf den ersten Blick…

Şair MOLLA DEMİREL Almanca, Türkçe, Rusça olarak üç dilli, büyük boy, 236 sayfa, renkli, ciltli bir ŞİİR ALBÜMÜ yayımladı.

Molla Demirel 1948 yılında Malatya ile Akçadağ ilçesinde doğdu. Almanya’da Fakir Baykurt Edebiyat Okulu’nda yetişen üretken azar ve şairlerden biridir. Bugüne kadar 45 kitap yayınladı.

MOLLA DEMİREL

BİR BAKIŞTA seven bir kalbin pınarından damlayan, şırıl şırıl akan, aşk, sevda, sevgi, sevinç, özlem, mutluluk, dostluk şiirleriyle, Moskova ve St. Petersburg gezisinin fotoğraflarıyla dolu bir kitap.

Molla Demirel bu albümüne koyduğu şiirleri, dizeleri daha önce yayınladığı şiirlerden ve hiçbir yerde yayınlamadığı şiirlerden seçmiş.

Moskova’da Nazım Hikmet’in mezarına çiçekler koyarken, Molla Demirel’in kalbinden şu çiçekler dökülmüş:

Nazım ve Vera’nın sevdası

Şiir oldu, öykü oldu

Akıyor dilden dile

 

Sorun benim sevdamı

Yıldızlara…

Molla Demirel, Nazım Hikmet’in mezarı başında Natalia Krukov ile birlikte.

Molla Demirel Albümün 58. Sayfasına kalbinden damlayan dizeleri koymuş.

Seni hangi sözcükler anlatır?

Sen annesin, teyzesin.

Sen çocukları besleyen ve büyütensin.

Sen sevgi dağıtan iş arkadaşımsın.

Dünyam, yoldaşımsın.

Gecemde, gündüzümde hasretimsin.

Taptığım kutsalım ve sevdamsın…

 

Molla Demirel gençliğinde yeni bir dünya yaratmak; ekmek, gül ve özgürlük çiçekleri açtırabilmek için hapislerde yatmış, ölümlere gidip gelmişti. Şimdi ömrünün son baharında yalnızlığını şiirlerle paylaşıyor.

Bu şiir albümünde yer alan şiirleri Türkçeden Almancaya Türkân Heinrich, Almancadan  Rusçaya ise Natalia Krukov çevirmiştir. Albüm Almanya’da Molla Demirel Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanmıştır.

Bana göre bu şiir albümünde yayınlanan şiirler, Molla Demirel’in en güzel, en doğal, en içten şiirleridir. Sevgili Molla Demirel bu şiirleri yazan ellerin, bu şiirlerin ilham kaynağını seven yüreğin dert görmesin!

Bochum, 17 Ağustos 2023, Kemal Yalçın