EdebiyatYazarlar

“KALEMİ VE YÜREĞİ Sein Stift und SEIN HERZ Kemal Yalçın’ın Portresi” Belgeseli

 

Bir SÜLEYMAN ÖZDEMİR filmi.

Kemal Yalçın Belgesel Filmi Yönetmen ve Kameraman SÜLEYMAN ÖZDEMİR tarafından çok büyük fedakarlıklarla 2013  yılında Almanya, Belçika ve Türkiye’de çekildi. Bu belgeseli yapma düşüncesi  ve önerisi Türkçe Öğretmeni ve Salkım Söğüt Edebiyat Grubu Sorumlusu Cahide Ateş’ten gelmişti.  SÜLEYMAN ÖZDEMİR belgeselin 27 dakikalık kısa biçimi gece gündüz çalışarak tamamladı ve Kemal Yalçın’ın 40. Sanat Yılı Kutlama Töreninde 23.11. 2013 tarihinde beyaz perdede gösterdi.

SÜLEYMAN ÖZDEMİR, Kalemi ve Yüreği belgeselinin 54 dakikalık uzun metrajlı biçimini ve alt yazıların Almanca, İngilizce, Fransızcaya çevrilmesini bir yılda tamamladı.

KALEMİ VE YÜREĞİ belgeselinin Almanya Galası tam 9 yıl önce, 6 Mart 2015 tarihinde, Bochum’da Metropolis Filmtheater Salonu’nunda yapıldı. Galayı himaye eden, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Bochum Milletvekili Serdar Yüksel idi.

Gala AWO Bochum Müdürü Mustafa Çalıkoğlu sorumluluğunda düzenledi. Galanın koordinatörü Cahide Ateş (Özer) idi.

KALEMİ VE YÜREĞİ belgeseli daha sonra Brüksel, Paris, ABD ve Almanya’da gösterildi. Brüksel’de Akdeniz Filmleri Festivali’nde gösterildi ve büyük ilgi gördü.

SÜLEYMAN ÖZDEMİR, Kalemi ve Yüreği belgeseli için yaklaşık 350 saatlik çekim yaptı. Bütün bu çalışmaları hiçbir maddi çıkar düşünmeden gönülden yaptı.

KALEMİ VE YÜREĞİ belgeseli yönetmeni ve yapımcısı SÜLEYMAN ÖZDEMİR’e saygı sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Kemal Yalçın’ın 40. Sanat Yılı Kutlaması için KALEMİ VE YÜREĞİ belgeselini yapma düşüncesini öneren ve belgesele  “KALEMİ VE YÜREĞİ” ismini koyan Sevgili Cahide Ateş’e saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.

SPD Milletvekli Serdar Yüksel’e, AWO Bochum Müdürü Mustafa Çalıkoğlu’na çok teşekkür ederim.

KALEMİ VE YÜREĞİ belgeselinin seslendirmelerinde, çekimlerinde gönülden çalışmış olan Suna Büyükgül’e ve Salkım Söğüt Edebiyat Grubu’ndan arkadaşlarıma teşekkürlerimi borç bilirim.

Benim zenginliğim ve şansım Süleyman Özdemir, Cahide Ateş, Suna Büyükgül, Kazım Güzel, Devrim Kavallı, Zehra Güzel, Aslı Gürbüz, Serdar Yüksel, Mustafa Çalıkoğlu  gibi vefalı ve değerli dostlarımın olmasıdır.

Sevgili dostlarım,

Dokuz yıl önceki destekleriniz, yardımlarınız, emekleriniz beni bu günlere getirdi.

İyi ki varsınız!

İyi ki varız!

Bochum, 6 Mart 2024, Kemal Yalçın

TEŞEKKÜR: Afişte kullanılan Kemal Yalçın fotoğrafını 2013’te Denizli, Honaz’da, Kocaklale’nin tepesinde Süleyman  Özdemir çekti.  Çok teşekkür ederim. K.Y.

23 Kasım 2013 tarihinde, Bochum’da yapılan “Kemal Yalçın 40. Sanat Yılı Kutlama Törenine katılan sevgili, vefalı dostlarımdan bir kısmı ile yürek yüreğe, hep birlikte. Hepsine ayrı ayrı saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.