EdebiyatGenel Yazılar

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek Honaz’da ilk kez Kemal Yalçın için toplantı düzenledi.

Ben karaçalıların, sarıdikenlerin, kiraz bahçelerinin, pamuk tarlalarının arasından geliyorum. Yazarlık hayatımda bugüne kadar dünyanın dört bir yanında okuma ve imza günleri yaptım. Kendi memleketim Honaz’da ise ilk kez 11.11.2019, Pazartesi, saat 19.30’da Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek tarafından “Atatürk ve Mübadele” konulu resmi bir toplantı düzenlendi.

Atatürk de Selanik muhacirlerinden biriydi. Belediye Halk Eğitim Merkezi’nin 350 kişilik Salonu’nu Honazlılar, 1924’de Yunanistan’ın Grebena Bölgesi’nden gelmiş olan Mübadiller, Denizli’den gelen arkadaşlarım tarafından doldurulmuştu.

İlk kez “Emanet Çeyiz”, “Seninle Güler Yüreğim” ve “Fırtına’dan Bahara” adlı kitaplarımın kahramanları ile kucak kucağa, yürek yüreğe sarıldık birbirimize!

Hayatımın yaklaşık 20 yılı memleketimden, Honaz’dan ayrı geçmişti. Honaz benim hasretimdi. Honaz benim var olduğum topraktı. Gezip gördükçe dünya benim gözümde küçüldü, Türkiye ve Honaz ise büyüdü.

Dünya benim vatanım, Almanya ikinci vatanım, Türkiye ise Anavatanımdır.

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda ailem, akrabalarım, kardeşlerim, yengelerim, yeğenlerim, dostlarım, sınıf ve yazar arkadaşlarım ile hasret giderdim, duygularımı, düşüncelerimi paylaştım. Belediye Başkanı Yüksel Kepenek samimi, özlü bir konuşma ile beni selamladı.

 

Honazlılar bana şeref, kalemime şevk, yüreğime güç verdiler! Bu toplantıyı düzenleyen Yüksel Kepenek’e, İrfan Yanar’a, Emrah Varol’a ve tüm Honazlılara çok teşekkür ederim.

Honaz sizlerle birlikte daha güzel! İyi ki varsınız! Denizli, 12.11.2019, Kemal Yalçın,

Başlıktaki resim soldan sağa: Yüksel Kepenek, Kalbiye Kepenek, Kemal Yalçın.
Foto: Emrah Varol