EdebiyatKitap Tanıtımı

Biz-Wir-εμείς” “TÜRK-RUM MÜBADELESİ VE EMANET ÇEYİZ” ETKİNLİĞİ

“Biz-Wir-εμείς”
“TÜRK-RUM MÜBADELESİ VE EMANET ÇEYİZ” ETKİNLİĞİ MÜNİH’TE 5-6 Kasım 2022 günlerinde zengin bir programla yapıldı.
“Biz-Wir-εμείς” başlıklı Türkçe, Almanca, Yunanca kültürel etkinlik, Münih Kültür Merkezi’nde Gasteig HP8, Halle E, Projektor Salonunda yapıldı. 5 Kasım 2022, Cumartesi günü saat 18.00’de yapılan açılıştan sonra Kemal Yalçın Emanet Çeyiz’i tiyatro biçiminde anlatmaya başladı. Almanca çeviriyi Tuncay Acar yaptı.
Münih Kültür Merkezi Gasteig Salonunda filarmoniye, kitaplığa, “Biz-Wir-εμείς” Mübadele ve Emanet Çeyiz etkinliğine gelenler bir arada.

 

Emanet Çeyiz anlatımından sonra saat 20.00’de “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” adlı romanın yazarı Dido Sotiriou’nun 1991 yılında çevrilen belgesel filmi gösterildi.
6 Kasım 2022, Pazar günü, saat 16.00’da 2014 yılında Hessischer Rundfunk tarafından çevrilmiş olan Fethiye yakınlarındaki eski bir Rum köyü olan “Kayaköy”ün dünü ve bugünü anlatan “Geisterstädte” adlı belgesel film gösterildi. Film gösteriminden sonra Tuncay Acar yönetiminde Mübadele üzerine düşünceler dile getirildi.
Costas Gianacacos, Kemal Yalçın, Konstantinidesi Tuncay Acar bir arada.

 

Kayaköy belgeseli ve Mübadele konuşmasından sonra Emanet Çeyiz sunumu başladı. Costas Gianacacos Emanet Çeyiz’in giriş bölümünü Yunanca, Tuncay Acar Almanca okudular. Daha sonra Kemal Yalçın Emanet Çeyiz’i tiyatro biçiminde anlattı.
Costas Gianacacos

 

Etkinliğin üçüncü bölümünde Christiane Schlötzer, “İstanbul- ein Tag und eine Nacht” adlı kitabından bazı bölümleri okudu. Sorulara cevap verdi. Bu bölümün sunumunu Costas Gianacacos ile Tuncay Acar birlikte yaptılar. Costas Gianacacos “Ohne Gegenwert” adlı kitabında şiirler okudu.
Tuncay Acar

 

“Biz-Wir-εμείς” Mübadele ve Emanet Çeyiz etkinliği Tuncay Acar ile Costas Gianacacos tarafından uzun bir hazırlık sürecinden sonra gerçekleştirildi. İki gün süren etkinliğe çok sayıda kökeni Anadolu olan Rum mübadiller, kökenleri Yunanistan ve Rumeli olan Türk mübadiller ve konuya ilgi duyan Almanlar katıldı.
Costas Gianacacos, Christiane Schlötzer, Kemal Yalçın, Tuncay Acar

 

Bu etkinlik ortak bir tarihin evlatları olan Türklerle Yunanlıların birbirlerini anlamalarına ve tanımalarına yardımcı oldu.
Başta Tuncay Acar ile Costas Gianacacos olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Bochum, 10.11.2022, Kemal Yalçın