EğitimYazılar

Memleketim Honaz’da ilk okuma günüm

Beni Honaz Adi Akan Ortaokulu’na davet eden öğrenciler Tahir Yavuz ve Suat Kandemir’e çok teşekkür ediyorum. (Foto: Emrah Varol)

Honaz’da ilk okuma gününü 12.4.2019’da, Adil Akan Ortaokulu’nda yaptım. 45 yıllık yazarlık hayatımda doğup büyüdüğüm memleketimde yaptığım ilk okuma gününe beni ortaokul öğrencileri Tahir Yavuz ve Suat Kandemir davet etti. Memnuniyetle kabul ettim.

Gerekli izinleri Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Adil Duru aldı. Hemen bir gün içinde Emanet Çeyiz kitabımda atalarını anlattığım Hisar Mahallesi’ndeki mübadil kardeşlerime, ilk okul arkadaşlarıma haber verdim. Saat 10.30’da Adil Akan Ortaokulu’na vardığımda Müşerref Ablam, İsmet Ağabeyim, ilkokul arkadaşlarım, Grebenalı, Kastrolu, Vraşnolu mübadiller toplanmışlardı. Birçok ilkokul arkadaşlarımı 40-50 yıl sonra ilk kez gördüm. Sarıldık birbirimize. Ortaokul öğrencilerine atalarının 1924 yılında Yunanistan’dan Honaz’a mecburen nasıl geldiklerini ve Honazlı Rum komşularımızın Yunanistan’a mecburen nasıl gittiklerini anlattım. Sürgün yollarında ölmüş, öldürülmüş, denizde balıklara, karada kurda kuşa yem olmuş Müslüman-Hıristiyan, Türk – Rum mübadiller ve Emanet Çeyiz hazırlığı sırasında bana bildiklerini, gördüklerini, yaşadıklarını anlatan bugün artık hatıraları, sesleri Emanet Çeyiz sayfalarında kalmış olan insanlar için saygı duruşunda bulunduk.

Trafik kazasında vefat eden tıp fakültesi öğrencisi Adil Akan’ı andık. Mübadillerin çocukları, torunları gözyaşlarıyla dinlediler. “Bu kitap bizim kitabımız!” diyerek Emanet Çeyiz ve Fırtınadan Bahara kitaplarımı aldılar. Bugün Honaz’da hem hasret giderdik, hem de hatıralarımızı canlandırdık. Beni okullarına davet eden öğrencilere, okuma gününü düzenleyen okul Müdürü Dursun Pektaş’a, Müdür Yardımcısı Musa Aydın’a, Edebiyat öğretmeni Büşra Azyaman’a, Muharrem Özyılmaz’a, Ziya Güner’e ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederim. Honaz, 12.4.2019, Kemal Yalçın (Foto: Emrah Varol)