Genel YazılarYazılar

Hapisnas köyü mağarasından gelen çığlığı duydunuz mu?

Hapisnas Köyü’nde yaşayan Azizler Sülalesinden 87 Süryani 1915 Temmuz ayında saklandıkları mağarada Raman Aşireti tarafından öldürülmüştü. Bu olayı duyduğumda inanamadım! Gidip yerinde gördüm! Eğildim mağaranın içine baktım! Öldürülen çocukların, kadınların, insanların çığlıklarını duydum!

Hapisnas Mardin ili, Midyat ilçesine beş kilometre kadar uzaklıkta bir köydür. Hapisnas Köyü’nde yaşayan Azizler Sülalesinden 87 Süryani 1915 Temmuz ayında saklandıkları mağarada Raman Aşireti tarafından öldürülmüştü.

Bu olayı duyduğumda inanamadım! Gidip yerinde gördüm! Eğildim mağaranın içine baktım! Öldürülen çocukların, kadınların, insanların çığlıklarını duydum! Günlerce mağaradan gelen çığlıklar kulağımdan çıkmadı! Uyuyamadım! Yazmak tek çaremdi! Kalemimle onların imdadına yetişebilirdim! Kalemimle onların çığlıklarını insanlığa ulaştırabilirdim.

Ben bu olayı 2009 yılı Şubat ayında, halen Belçika’da yaşayan, Midyat’a bağlı Hapisnas köyünden Melke Gabriel’den dinlemiştim. İnanamadım! Kendi gözlerimle görmeliyim, dedim. 2009 yılı Nisan ayında Hapisnas Köyü’nden Mehmet Ali Aslan ile birlikte bu mağaraya gittim. Hapisnas onun köyü idi. Azizler Sülalesinden 87 Süryaninin öldürüldüğü mağarayı bana gösterdi. Olduğum yerde çakıldım kaldım! Ölüme gidenler, “Ey insanlık! Yetişin! Kurtarın bizi!” diye imdat istiyordu! Ne yapabilirdim! Yazmak tek çaremdi! Süryaniler ve SEYFO adlı üç ciltlik kitabımı 12 yılda bitirdim. Merak edenler Süryaniler ve SEYFO, Üçüncü Kitap’ta bu olayı okuyabilirler.

–>Kitap siparişi

Bochum, 11.12.2018. (Foto: Mehmet Ali Aslan. Kendisine saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.)