Genel YazılarYazılar

Gümrü’de Brenda Jamgoçyan-Başar’ın vasiyetini yerine getirdik!

Brenda Jamgoçyan-Başar 30 Mart 2017 günü, Bremen’de vefat etti. Annesinin vefatından sonra hayatta kimi kimsesi kalmamıştı. İstanbul’un ünlü, varlıklı Jamgoçyan Sülalesi’ndendi. Kaderini 1915 sonrasındaki olaylar yazmıştı! Akrabaları Kahire’de, Romanya’da, Arjantin’de, Kanada’da, Amerika’da yok olup gitmişlerdi. 1939 yılında İstanbul’da doğmuştu. Doğma büyüme İstanbullu bir Ermeniydi. Brenda, İstanbul’da Avusturya Lisesi’ni bitirmişti.

Brenda Jamgoçyan -Başar 1972 yıllarında

1972 yılında  Heidelberg Üniversitesi’ne okumaya gelmişti. Aynı yıl Bremen’de Türkçe ve Almanca öğretmenliğine başladı. 22 yıl Türkçe ve Almanca öğretmenliği yaptı. Türkçe derslerinin Alman okul sisteminde yer alması için yıllarca mücadele etti. Bremen Üniversitesi’nde, ‘Yabancılar İçin Almanca Bölümü’nde Türkçe dersi verdi. Bremen Eyaleti’nde Türkçe Anadil Derslerinin okullara konmasında çok emeği geçti. Bremen Dayanışma Korosu’nun şefliğini yaptı.

Brenda’nın annesi Anjel Başar

Brenda ile 1986 yılında tanışmıştım. Önce arkadaş, sonra dost ve kardeş olmuştuk. Hemen hemen her gün telefonlaşırdık. Ben Bochum’da öğretmenlik yapıyordum. 2016 yılında bir gün bana telefon etti. “Gel bir konuşalım!” dedi.

Demek ki, telefonda konuşulamayacak bir konuyu konuşmak istiyordu. Hemen Bremen’e gittim. Hastaydı. Zor konuşuyordu. Sözü uzatmadan “Seninle çok önemli bir konuyu konuşacağım!” dedi.

“Brenda seninle konuşmak için geldim! Buyur konuşalım!” dedim.

“Benim hayatta artık anam babam, akrabam, kardeşim, kimsem kalmadı! Son zamanlarda sonumu çok düşünür oldum! Cevdet’le, Eftik’le, Bülent’le, Fahriye ile konuştum. Bir de seninle konuşmak istiyorum!”

Anjel Başar hayatının son yıllarında Bremen’de 2003 (Foto: Kemal Yalçın)

“Buyur, konuşalım Brenda!”

“Ben her halde fazla yaşayamayacağım. Son arzumu vasiyetimi sana da söylemek istiyorum. Ben ölünce cesedimi yaktırın! Külümü annemin mezarına gömün! Külümün bir avucunu İstanbul’a götür Boğaz’a serpiver!”

“Serperim Brenda!”

“Benim hayatta bu iki buçuk odalı evimden başka malım mülküm yok! Bu evi satın. Parasını Ermenistan’da, Gümrü şehrinde, Herman Hintiryan’ın yönetimindeki Terchoonian Childrens Home – Kuş Yuvası Kimsesiz Çocuklar Yurdu’na gönderin. Herman ile telefonda bu konuyu konuştum. O da gerekeni yapacak. Külümün bir avucunu da Kuş Yuvası’na götür! Uygun olursa bir ağaç dikin, külümü köküne serpin! Cenaze törenime gelen dostlara söyleyin. Çiçek getirmesinler. Çiçek paralarını toplayın, Kuş Yuvası’na gönderin!”

 

“Brenda, sen hiç merak etme! İçin rahat olsun! Son arzunu yerine getirmek için gerekeni yaparım!”

“Yapacağını bildiğim için son arzumu sana söylüyorum!”

“Bana güvendiğin için sana teşekkür ederim Brenda!”

Son günler, zor günler!

Brenda bir gün ağırlaşmış. Cevdet’e ve Eftik’e haber vermişler. Hemen bir ambulans çağırmışlar. Hastaneye götürmüşler. Doktorlar derhal yoğun bakım odasına yatırmışlar.

Brenda bir daha evine dönemedi! Giderek kötüleşti! Bir gün Cevdet ile Eftik, bir gün Bülent ile Fahriye nöbetleşe Brenda’nın yanına gidiyorlardı. Doktorlar anlayış gösterdiler.

Brenda annesiyle Bremen, 2007 (Foto: Kemal Yalçın)

Brenda 30 Mart 2017 günü vefat etti! Cevdet, Eftik, Bülent, Fahriye cenaze işlerini Brenda’nın vasiyet ettiği gibi yerine getirdiler. 20 Nisan 2017 günü Brenda’nın külleri annesinin bağrında toprağa verildi. Ben de gerekeni yaptım. Yanımda götürdüğüm iki torbaya birer avuç Brenda’nın mezar toprağı doldurdum.

SON ARZUM

Cevdet, Eftik, Bülent, Fahriye konuşarak Brenda’nın anısına Son Arzum adlı, Ermenice-Türkçe bir kitap yayınlamaya karar verdim. Amerika’da, Detroit şehrinde yaşayan Herman Hintiryan ile konuştum. Birlikte Brenda’nın vasiyetini yerine getirmek için işleri planladık.

 

SON ARZUM kitabı Meline Pohlman, Yayla Mönch-Bucak, Eftik & Cevdet Demirkapı, Prof. Dr. Klaus Liebe-Harkot, Nevin Lutz, Fahriye & Bülent Tunay, Ayşe Yalçın Canpolat, Baran Seyhan, Yusuf Serhat Faik (Bucak), Herman Hintiryan ve Kemal Yalçın’ın maddi ve manevi katkılarıyla yayınlandı ve tüm geliri Gümrü şehrindeki Kuş Yuvası Çocuklarına – TERCHOONIAN CHILDRENS HOME‘a bağışlandı.

TERCHOONIAN CHILDRENS HOME

KUŞ YUVASI bahçesinde Brenda Ağacı

Herman Hintiryan ile birlikte Brenda’nın vasiyetinin Ermenistan ve Gümri kısmını planladık.

Herman “Sasunluların Dansı 13 Ekim 2018 akşamı Gümri’de sahne alacak. Brenda’nın ağacını 14 Ekim 2018 günü dikeriz! Brenda’nın duasını yapması için Sayın Sırpazan Karekin Bekçiyan ile lütfen  konuş. Kendisini Gümri’ye davet ediyorum!” dedi.

Sırpazan Karekin Bekçiyan ile konuştum. “Ben Brenda’yı yakından tanırım. Vasiyetini yerine getirmek için güzel bir çalışma içinde girmişsiniz. Ben de seve seve duasını yaparım!” cevabını verdi.

9 Ekim 2018 günü Sırpazan ile birlikte Yerevan’a gittik. Havaalanı’nda beni Herman karşıladı. Sırpazan’ı ise Eçmiadzin’den gelen resmi görevliler karşıladılar ve VİP salonundan geçirerek Eçmiadzin’e götürdüler.

14 Ekim 2018 günü saat 11.00 Terchoonian Childrens Home’a gittik.13 Ekim 2018 akşamı Gümri Devlet Tiyatrosu’nda Sasunluların Dansı’nı sahneye koyan tüm sanatçılar Yerevan’a gitmeyi ertelemişler. “Biz de Brenda’nın ağacına toprak atmak istiyoruz!” diyerek Majak Toşikyan ile birlikte Terchoonian Childrens Home’a geldiler.

Önce Kuş Yuvası’nın giriş salonundaki şeref köşesine, Hrant Dink’in resminin yanına Brenda’ya teşekkür plaketini astık. Sırpazan dua etti.

Kuş Yuvası öğretmen ve öğrencileriyle birlikte: Sol başta Herman Hintiryan, Meline Anumyan, Arek Hintiryan, Önde Sırpazan Karekin Bekçiyan.

Sonra Kuş Yuvası Bahçesi’ne Sasunluların Dansı sanatçıları, Kuş Yuvası çocuklarıyla birlikte Brenda’nın istediği çam ağacını diktik.

Brenda’nın vasiyeti üzerine dikktiğimiz çam ağacını Herman Hinitryan suluyor.

Çam ağacını Vahan Tumasyan getirmişti. Bremen’den getirdiğim Brenda’nın mezar toprağını çam ağacının köküne serptik.

Brenda’nın küllerini çam ağacının köküne serptik.

Sırpazan Karekin Bekçiyan dua etti.

Brenda’nın duasını Sırpazan Karekin Bekçiyan yaptı.

Son Arzum kitaplarını da Brenda ağacının etrafına koyduk.

 

Avusturya Lisesi Veliler Birliği Başkanı Baran Seyhan ile konuştuk. Avusturya Lisesi bahçesine de bir ağaç dikeceğiz. Brenda’nın toprağını köküne ve İstanbul Boğazı’na serpeceğiz.

Brenda’nın anısına yayınladığımız SON ARZUM kitabı için Almanya’da özel bir banka hesabı açtım. Kitap paralarını göndermek ya da Kuş Yuvasına bağış yapmak isteyenler bu hesabı kullanabilirler.

SON ARZUM: Kuş Yuvası kimsesiz çocuklarına yardım!

SON ARZUM adına Ermenistan, ABD ve Almanya’da banka hesabı açıldı. Almanya ve Avrupa için banka hesabı ve IBAN numarası:

Kemal Yalcin

(SON ARZUM)

Sparkasse-Bochum

IBAN: DE90 4305 0001 0028 4087 06

Siz de Brenda Jamgoçyan-Başar’ın ruhuna ve anısına Kuş Yuvası Çocukları’nın mutlu olmalarına katkıda bulunabilirsiniz! Siz de Kuş Yuvası Çocukları’nın sevincini paylaşabilirsiniz. Kuş Yuvası Çocukları adına size çok teşekkür ederiz.

Bochum, 2 Kasım 2018                              Kemal Yalçın