Genel YazılarYazılar

Anadolu’nun Evlatlarından İstanbullu Ohannes Garavaryan’ı 28.2.2018’de kaybettik!

“BENİM TEK ARZUM; ANAYURDUM TÜRKİYE’DE BARIŞ, HUZUR VE ADALETİN GERÇEKLEŞMESİDİR. Benim kendim için isteyeceğim bir şey yok artık!

Ben Türküyle Kürdüyle, Ermenisiyle Süryanisiyle, Müslümanıyla Hıristiyanıyla  herkesin mutlu olmasını istiyorum! Malda mülkte gözüm yok artık! Tekirdağ Hükümet Konağı olarak kullanılan dedemin konağı da onların olsun! Fakat artık adalet yerini bulsun! 100 yıldan beri kanayan yaralarımız iyileşsin artık! Acılarımın, acılarımızın inkâr edilmesi beni ve bizleri daha çok rahatsız ediyor!”

Ohannes Garavaryan’ın annesi ve babası

Ohannes Garavaryan 26.3.2017 günü Los Angeles’te son arzusunu bana bu cümlelerle açıklamıştı. 26 Mart 2017, Ohannes Garavaryan’ın 80. Doğum günüydü. 2017 yılı aynı zamanda Ohannes Garavaryan ile Karmen Garavaryan’ın 50. Evlilik yılı ve İstanbul’u terk ederek Los Angeles’e gelişlerinin de 40. Yılı idi.

Ohannes Garavaryan, 1937’de İstanbul’da doğmuş. Dedesi Tekirdağ’ın varlıklı insanlarından biriymiş. Ohannes, Paris’te terzilik öğrenmiş. İstanbul’da Pangaltı Vakko  Gençler Mağazasını kurmuş. Yurtdışı giyim fuarlarında Vakko’yu temsil etmiş. Hali vakti yerindeyken, gözleri arkada kalarak, istemeden  ayrılmış doğup büyüdüğü vatanından, anayurdundan, toprağından, insanlarından…

Eşi Karmen ile birlikte Amerika’da sıfırdan kurmuşlar hayatlarını. Çok çalışmışlar. Düşündükleri, arzuladıkları her şeye ulaşmışlar. Ama gene de yüreklerinde bir hüzün, gönüllerinde bir hasret, ağızlarının tadında bir eksiklik var. İstanbul deyince, gözlerinin önünden mavi bir su akıyor İstanbul şarkıları içinden!

Ohannes Garavaryan ile Karmen Garavaryan 13 Aralık 2017 günü ANADOLU’NUN EVLATLARI Uluslararası Kemal Yalçın Sempozyumu’na davetli konuşmacı olarak gelmişlerdi. 15 Aralık 2017 günü sempozyumda başından geçenleri ağlayarak anlatmış, herkesi derinden etkilemişti. Bir hafta beraber kaldık. Çok mutlu olmuştu. Karmen de çok mutlu olmuştu. Ohannes Garavaryan “Bu günleri de gördüm, Çok mutlu oldum!” demişti.

18 Aralık günü gözü kanlanmış ve şişmişti. Los Angeles’te varınca doktora gitmiş, ilaç almış ve gözleri iyileşmişti. Aradan birkaç gün geçince Sevgili Karmen Garavaryan’ın gözleri birden bire az görmeye başlamış. Doktorlar “Gözler sağlam, sorun beyinde!” demişler.

Kemal Yalçın Sempozyum’u için Los Angeles’ten gelen Karmen ile Ohannes Garavaryan’ı Düsseldorf Havaalanı’nda Meline Pohlman ile birlikte karşılamıştık. 13.12.2017 Foto: Kemal Yalçın

Kısa bir süre sonra Karmen’in gözleri görmez olmuş. Hastaneye yatmış. Ohannes Garavaryan, 50 yıldan beri beraber yaşadığı sevgili eşi Karmen’in durumuna çok üzülmüş. 26 Şubat 2018 gecesi ansızın vefat etmiş.

Doktorlar, “Üzüntüden kalbi kırılmış ve vefat etmiş!” raporunu vermişler. Ohannes Garvaryan benim çok değerli bir ağabeyimdi! 25 yıl önce Los Angeles’te tanışmıştık. Karmen ile Ohannes Garavaryan’ın hayatları yazdım ve Anadolu’nun Evlatları adlı kitabımda yayınlamıştım. Sevgili Ohannes Abi, nurlar içinde yat! Ruhun şad olsun!  Senin vasiyetini gerçekleştirmek benim ve bizlerin görevi olsun! Biricik kızının, torunlarının, sevenlerinin acılarını paylaşıyorum. Sizlerin acıları benim de acılarımladır!

Seninle Güler Yüreğim tiyatrosunun Los Angeles’te sahnelendiği tiyatro salonunun önünde. 2017

26 Mart 2017’de yaptığım konuşmanın tamamı 22.4.2017’de ArtıGerçek Gazetesinde yayınlandı. İsteyen https://www.artigercek.com/ben-neden-geldim-buralara-ohannes-   linkinden okuyabilir. 26.2.2018, Bochum, Kemal Yalçın