Genel YazılarYazılar

Anadolu’nun Evlatlarından İstanbullu Karmen Garavaryan’ı kaybettik.

Ohannes Garavaryan’ın 28 Şubat 2018 günü vefatından bir hafta sonra Sevgili Karmen Garavaryan da sonsuzluğa uçup gitti!

Karmen’in annesi ve babası Foto: Kemal Yalçın, Los Angeles, 2004

İstanbul’da Kınalıada’da başlayan sevgi, sevda, saygı tam 50 yıl sürdü ve sonsuzlaştı. Ohannes Abi ile Karmen iki iken bir olmuşlardı! Tek bir beden, tek bir ruh olmuşlardı! Daha iki ay önce, 17.12. 2017 günü Köln’de, Dom Kilisesi’nin önünde resimlerini çekmiştim.

Ohannes& Karmen Garavaryan,  17.12.2017, Köln, Dom Kilisesi önünde

Ohannes Abi koluma girdi. “Kemal ben Karmensiz yaşayamam!” demişti. Karmen de “Benim için Onniksiz hayat yoktur!” diye devam etmişti.

14.12.2017 günü Nihat Kömürcüoğlu, Ohannes Garavaryan, Karmen Garavaryan, Firdevs Boz, Süleyman Boz ile birlikte Duisburg-Essen Üniversitesi Kemal Yalçın Arşivi’de gitmiştik. Arşiv sorumlusu Sevengül Sönmez ile Davut Yeşilmen bizleri karşılamış, Anadolu’nun Evlatları dosyasındaki ses kayıtlarını, anne ve babalarının fotoğraflarını göstermişlerdi. Karmen gözyaşlarını tutamamıştı.

Soldan sağa: Nihat Kömürcüoğlu, Ohannes Garavaryan, Karmen Garavaryan, Firdevs Boz, Sevengül Sönmez, Süleyman Boz, Kemal Yalçın, 14.12.2017, Duisburg-Essen Üniversitesi  Kemal Yalçın Arşivi. Foto: Davut Yeşilmen

Artık onlar arşivde, Anadolu’nun Evlatları, Seninle Güler Yüreğim, Kardeşlerim Var Uzaklarda ve Tek Kanatlı Kartal adlı kitaplarımda yaşayacaklardır. İyi ki Ohannes Abi ile Karmen’i tanımışım. İyi ki onların hayatlarını, hatıralarını, duygularını ve düşüncelerini yazıp yayınlamışım!

Kemal Yalçın Sempozyum’u için Los angeles’ten gelen Karmen & Ohannes Garavaryan’ı Düsseldorf Havaalanı’nda Meline Pohlman ile birlikte karşılamıştık. 13.12.2017, Foto: Kemal Yalçın

Bu dünya gelimli gidimli dünya! Ölüme yok çare! Ohannes Abi ve Karmen nur içinde yatsınlar! Biricik evlatları Dachia’ya ve torunlarına sabır ve dayanma gücü diliyorum. Başınız sağ olsun! Onların özlemlerini gerçekleştirmek benim ve bizlerin görevi olsun!