EdebiyatGenel YazılarUncategorized

HAYMATLOS 4. BASKI ÇIKTI!

2019 yılı 1933-1945 döneminde Hitler faşizminden, ölüm kamplarından kaçarak Türkiye’ye sığınmış olan Alman bilim, kültür insanlarının Çorum, Kırşehir ve Yozgat’a yerleştirilmelerinin 75. Yılıdır. Bu insanlara “Enterne Haymatlos Almanlar” deniyordu.

Türkiye’ye sığınmış olan Cornelius Bischoff Tarabya’da denize atlarken. 1943

Türkiye, Hitler’in tüm tehdit ve baskılarına rağmen bu insanlara sahip çıktı, onları geri vermedi. Ölümden kurtardı. Almanya, Türkiye’nin bu cesur, vefalı, insaniyetli davranışını hiç unutmadı! Federal Almanya Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ölümsüzleştirmek için İstanbul Üniversitesi’nin girişine 29 Mayıs 1986 günü bir Şükran Anıtı dikti.
Haymatlos Almanların Türkiye’deki hayatlarını HAYMATLOS adlı kitabımda belgesel roman tekniğiyle anlattım. Haymatlos Türkiye’de ve Almanya’da büyük ilgi gördü. 3. Baskısı bitmişti. İş Bankası Kültür Yayınları, Haymatlos Alman bilim, kültür insanlarının Çorum, Kırşehir ve Yozgat’a yerleştirilmelerinin 75. Yılı vesilesiyle 4. Baskıyı yayınladı.

1939’da Türkiye’ye sığınmış olan Bischoff Ailesi, Tarabya, İstanbul

İş Bankası Kültür Yayınları’na çok teşekkür ederim.
Haymatlos, sadece Almanların değil, bizlerin, vefalı, dürüst, yardımsever Çorum, Yozgat ve Kırşehir halkının da romanıdır. Bugünlerde okunması gereken belgesel romanlardan biridir. İlginize çok teşekkür ederim.
Bochum, 31.5.2019, Kemal Yalçın (Foto: Hayamatlos Cornelius Bischoff’un 1944’de kaldıkları evin önünde. Cornelius Abi’nin ruhu şad olsun! Çorum, 11.7.2011)