EdebiyatSon HaberlerYazılar

TEK KANATLI KARTAL çıktı!

TEK KANATLI KARTAL vefanın, sevginin, hasretlerin ve umutların kitabıdır.
TEK KATNATLI KARTALLARIN bir kanadı var olduğu topraklarda, bir kanadı yaşadıkları yerde kalmıştır. Anadolu’nun Evlatlarını tanıdıkça anladım ki, aslında her Ermeni, her Süryani bir kartaldır. Her Ermeninin, her Süryaninin yerinden yurdundan ayrılmak zorunda kalmış olan her Anadolu’nun Evladının bir kanadı var olduğu topraklarda, bir kanadı da yaşadığı yerde kalmıştır. Bu kitapta Tek Kanatlı Kartalların hasretlerini, sevgilerini, isteklerini okuyunca sizin de yüreğiniz kanatlanabilir, özlemle, sevgiyle uçabilirsiniz!
Gümrü Vortik Gülbenkyan Huzurevini ziyaret. 13.10.2020
TEK KATNATLI KARTALLARIN tek ve son arzuları; Anadolu’nun Evlatlarının birbirlerine saygı duymaları, “Senin acıların benim de acılarımdır! Seninle birlikte güler benim yüreğim!” diyebilmeleri ve kırılmış kanatların, yaralanmış yüreklerin birbirlerine derman olmalarıdır.
New Jersey Süryani Ortodoks Manastırı’nda 8.6.2019 tarihinde yapılan toplantıda Şemun Hanne Haydo Üstün Hizmet Ödülü alanlar, soldan sağa: Ödülleri veren Şemun Turan dbe Haydo. Ödül alanlar: Ramona Gelin Malki, Seyitna John Kawak, Herman Hintiryan, Aziz Akyon dbe Kaşo Sawme, Sami Sanar.
“Seninle Güler Yüreğim” adlı mikro tarihsel belgesel romanım 2001 yılında yayınlandı. Sekiz dile çevrildi. Okuma günleri için dünyayı dolaştım. 2015 yılında Yönetmen Karine Koçaryan tarafından Amerika’da tiyatroya uyarlandı. New Jersey, New York, Las Vegas, Los Angeles, Gümrü, Vanadzor ve Yerevan’da kapalı gişe oynadı. New Jersey dışında bütün gösterimlerde hazır bulundum. Her yerde duygu denizinde yaşadım. Çok çeşitli insan halleri gördüm.
Seninle Güler Yüreğim tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte Meline Pohlman ve Kemal Yalçın seyircileri selamlarken, 21.6.2015, New York
Seninle Güler Yüreğim tiyatrosunun sanatçılarıyla Vanadzor’dan Yerevan’a, Las Vegas’tan Los Angeles’a giderken Nevada Çölü’nde konuştum. Hepsinin ataları Anadolu’nun evlatlarından biriydi.
Seninle Güler Yüreğim romanım sayesinde Anadolu’nun Evlatlarıyla, Ermenilerle, Süryanilerle, Rumlarla tanıştım, zamanla dost ve kardeş olduk. Tek Kanatlı Kartal bu dostlukların, bu kardeşliklerin kitabıdır.
Seninle Güler Yüreğim temsilinden sonra sahnede, soldan sağa: Sarkis Hatspanian, Kemal Yalçın ve Sırpazan Sebuh Çulciyan, Vanadzor, 2015
İstanbullu Herman Hintiryan’ın ve Adıyamanlı Sırpazan Sebuh Çulciyan’ın duygu ve düşünceleri Tek Kanatlı Kartalların yüreklerinin sesleridir.
Herman Hintiryan “Benim aslım Ermeni, ailem Anadolulu. Kimliğimde 45 yıldır Amerikan vatandaşı yazsa da vatanım Türkiye! Kalbim, köküm her daim İstanbulludur! Ben de sıla özlemi ile bağrı cayır cayır yananlardanım! Biz Vatanımızı, Türkiye’yi çok ama çok sevdik!” dedi.
Herman Hintiryan, Duisburg-Essen Üniversitesi’nde 15.12.2017 tarihinde yapılan Uluslararası Kemal Yalçın Sempozyumu’nda tarihi konuşmasını yaparken.
Sırpazan Sebuh Çulciyan “Benim babam Adıyamanlı, ben 1959’da Malatya’da dünyaya gelmişim. Hayatımın ilk yılları Adıyaman’da geçti. Sonra ailecek Malatya’ya taşındık. Hrant Dink’le aynı mahallede yaşamıştık. On yaşıma kadar Malatya’da Salköprü Mahallesi’ndeki Çavuşoğlu Sokağı’nda kaldım. Ben kendimi hem Adıyamanlı hem de Malatyalı, ama daha çok Malatyalı hissederim. Adıyaman ve Malatya benim var olduğum toprak, atalarımın mezarlarının bulunduğu memleketimdir. Türkiye’yi, Adıyaman’ı, Malatya’yı, oradaki çocukluk arkadaşlarımı unutamam. Anadolu’yu var olduğum toprak, Ermenistan’ı yaşadığım toprak olarak severim,” dedi.
Vanadzor Tiyatrosu’nda temsilden sonra sahnede. Ayaktakiler soldan sağa: Satik Hakhnazaryan, Lucyn Jamgotchian / Djirdjirian, Elizabeth Norshanian Khodabash, Kemal Yalçın, Anahit Zakaryan. Oturanlar: Sırpazan Sepouh Chuljyan, Hovhannes Voskeridjian, Karine Kocharyan.
Korona nedeniyle okuma ve söyleşi günleri yapılamıyor. Almanya ve yurtdışında imzalı kitaplarımı postayla dağıtıyorum. Almanya için fiyatı 17,5,-€ + 2,5,-€ posta masrafı = 20,-€’dur.
Bu vesileyle Noel Bayramınızı candan kutlar, sağlıklı, huzurlu yeni bir yıl dilerim. Bu dünya sizlerle birlikte daha güzel! İyi ki varsınız! Sizlerle birlikte güler benim yüreğim!
Bochum, 8.12.2020, Kemal Yalçın
Kapak fotoğrafı: Tek Kanatlı Kartal heykeli Vanlı Ermeniler tarafından 1970-1979 yıllarında inşa edilmiştir. Yerevan -Gümrü otobanının sol tarafında bulunmaktadır.
TEK KANATLI KARTAL, 384 sayfa,
Almanya için  fiyatı: 17,5 + 2,5 posta masrafı = 20,-€
Almanya ve yurtdışı isteme adresi:
Birzamanlar Yayıncılık, İstanbul, 2020
ISBN: 978-975-6158-41-2
Türkiye’deki fiyatı: 55,-€ + posta masrafı
Türkiye isteme adresi:
Tel: 0212 246 19 07