EdebiyatEğitim

MUSTAFA ÖZDEMİR’e Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu -ATYG 2023 Eğitim Ödülü verildi

 

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu -ATYG 2023 Ödülleri 18 Mart 2023 tarihinde, Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde  yapılan ATYG İlkbahar Toplantısında törenle ödül sahiplerine takdim edildi. ATYG’nin şeref konuğu olarak  davet edilen ve İzmir’den gelen Mustafa Özdemir “Djital Çağda Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Öğretmen Üniversitesi Kurma Projesi” hakkında bir tanıtım konuşması yaptı. Bu konuşmadan sonra ödül töreni başladı. Mustafa Özdemir sahneye davet edildi. ATYG Eğitim Ödülü Gerekçesini Kemal Yalçın okudu ve ödül diplomasını Mustafa Özdemir’e takdim etti. Ödül Gerekçesi okunduktan ve ödül diploması verildikten sonra ATYG Eğitim Ödülü’nü ATYG adına Turan Akpınar sundu. Mustafa Özdemir ödülünü aldıktan sonra bir teşekkür konuşması yaptı.

Sayın Mustafa Özdemir’i tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Bochum, 24.3.2023, Kemal Yalçın

2023 ATYG EĞİTİM ÖDÜLÜ GEREKÇESİ

Sayın

MUSTAFA ÖZDEMİR

1948 yılında Isparta’da doğdunuz. Hayatınızda hep ilkleri yaşadınız. Kemer’deki Yörük obasından komşu köy okullarına okumaya giden ilk çocuk siz olmuştunuz. Ortaokuldan sonra gündüzlü olarak Isparta Gönen İlköğretmen Okulunda okuma hakkını kazandınız. Sizinle aynı sınıfta, yan yana oturuyorduk. Çok çalışkandınız. Bir yıl sonra yatılı okuma hakkını elde ettiniz.

Çok yönlü, çok yaratıcı bir öğrenciydiniz. Gönen İlköğretmen Okulu Tiyatro Kolu tarafından, Edebiyat öğretmenimiz Sayın Hüseyin Seçmen yönetiminde sahnelenen Kral Oidipus Tragedyası’nda Tanrılar Tanrısı Zeus’un Başrahibi rolünü canlandırmıştınız. Hayatınız boyunca hep başrahip olarak kaldınız.

Mesleğinizde, dost ve arkadaşlarınız arasında hep korobaşı oldunuz. Arkadaşlarınıza, dostlarınıza hep vefalı davrandınız. Dürüstlüğünüze, inandığınız davaya leke sürdürmediniz.

Öğretmenlerin mesleki ve özgül hakları için, daha demokratik bir Türkiye için mücadele ettiniz. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği TÖB-DER Isparta Şubesi Başkanı idiniz. Eviniz kurşunlanıyordu. Can güvenliğiniz yoktu. Bu şartlarda çalıştınız. En sonunda sizin öğretmenlik yapmanızı engellediler. Hayatınız sıfırlandı, fakat zalimlere boyun eğmediniz. Ekmeğinizi taştan çıkardınız. Tencere, tava satarak sıfırlanmış hayatınızı yeniden kurdunuz. Zalimlere, cahillere boyun eğmediniz!

ATYG Eğitim Ödülü Gerekçesini Kemal Yalçın okudu ve ödül diplomasını  Sayın Mustafa Özdemir’e takdim etti. ATYG Eğitim Ödülü’nü Turan Akpınar sundu. Soldan sağa: Turan Akpınar, Mustafa Özdemir, Kemal Yalçın, 18.3.2023, Almanya, Gelsenkirchen, Foto: Ethem Kavallı

Sayın Mustafa Özdemir,

1985 yılında ticarete atıldınız. 1988 yılında Ana Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. kurdunuz. 84 şubeye ulaştınız. Sigortacılık sektöründe Türkiye’nin en büyük satış organizasyonunu kurdunuz.

1994 yılında Ana Pazarlama Ltd. şirketini kurdunuz.  Çamaşır ve bulaşık makinalarında deterjan kullanımını azaltan 1,5 milyon yeşil MAGNOFİX topunu Almanya’dan  ithal ettiniz ve Türkiye’ye dağıttınız. 2000 kişiye iş verdiniz. Bu insanların çoğu 12 Eylül 1980 döneminde meslekten uzaklaştırılmış olan öğretmenlerdi.

Su fakiri bir ülke olan Türkiye’de %50 su tasarrufu sağlayan cihazlar ithal ettiniz ve böylece milyonlarca ton su tasarrufu sağladınız.

Sayın Mustafa Özdemir,

Sizi öğretmenlikten koparmak isteyenler çok yanıldılar. Siz öğretmenliğe âşık bir insandınız. Öğretmenlikten ayrıldınız fakat daima öğretmen kaldınız. Daima eğitim ve öğretim sorunlarıyla ilgilendiniz. Çözüm yolları aradınız. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nde Genel Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştınız. Derneğin 1 şubeden 21 şubeye çıkmasında önemli katkılarınız oldu.

Mustafa Özdemir, 15.3.2023 tarihinde Düsseldorf Havaalanı’nda ATYG adına Şafak Yalçın ve Kemal Yalçın tarafından çiçeklerle karşılandı. Foto: Şafak Yalçın

 

Sayın Mustafa Özdemir

71 yaşında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdiniz.

2013 yılından itibaren koçluk mesleği eğitimi aldınız. Türkiye’de az sayıda Koçun alabildiği Merkezi ABD’de bulunan The International Coach Federation / Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun verdiği Professional Certified Coach (PCC) unvanına sahip oldunuz.

Artı Yaşam Koçluk Şirketi’ni kurdunuz.  Yüzlerce öğrenciye, ana babaya, çok sayıda işletme sahibine, her kademeden yöneticilere koçluk yaptınız. Halen koçluk hizmeti vermeye yoğun bir şekilde devam etmektesiniz.

Soldan sağa: Kemal Yalçın, Mustafa Özdemir, Şafak Yalçın, Düsseldorf Havaalanı, 15.3.2023

Sayın Mustafa Özdemir,

Sürekli okuyan, araştıran öğrendiklerinizi, hayat tecrübelerinizi paylaşmaktan zevk alan, hayata daima olumlu bakan, iyimser, çevresine mutluluk veren, sır saklayan, sabırlı, hoş görülü, kendisiyle barışık, huzurlu bir insansınız.

Anadolu’nun vefalı, vicdanlı, dürüst, çalışkan, kültürlü, yurtsever evlatlarından birisiniz. Hayatında hiçbir şeyi hazır bulmadınız. Babanızdan size sadece dürüstlük ve paylaşma kültürü miras kaldı. Her şeyi kendisi gücünüzle sıfırdan yarattınız. Yüzeceğiniz denizleri daima kendiniz doldurdunuz.

Halen 16 dernek, 4 vakıf ve 1 eğitim kooperatifinin üyesisiniz.

 

5 yıldan beri paydaşlarınızla birlikte yoğun olarak Djital Çağda Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Öğretmen Üniversitesi Kurma Projesi üzerinde çalışıyorsunuz. Bu projenin fikir babası sizsiniz.

24 Şubat 2023 tarihinde İzmir’de, paydaşlarınızla birlikte projenizi kurumlaştırdınız. Kısa adı “NE-DER”  olan “Djital Çağda Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Üniversite Kurma Derneği”ni resmen kurdunuz ve bu  derneğin Kurucu Başkanı seçildiniz.

Djital Çağda Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Öğretmen Üniversitesi  Kurma Projesi Türkiye’nin eğitim projesidir.

Sayın Mustafa Özdemir,

Bu nedenlerle siz ve sizin şahsınızda paydaşlarınız

2023 ATYG EĞİTİM ÖDÜLÜ’NÜ HAK ETTİNİZ.

Size bu ödülü vermekten şeref duyar, sağlıklı, mutlu, başarılı çalışmalar dileriz.

Gelsenkirchen, 18 Mart 2023

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu -ATYG adına Eşbaşkanlar

Nevin Lutz                                                       Kemal Yalçın