EdebiyatKitap Tanıtımı

YÜKSEL KEPENEK Honaz’da 70 yıl aradan sonra belediye başkanlığını kazandı

 

YÜKSEL KEPENEK Olmazları olduran, hayatını yoktan var eden, kültürlü, çevreci, dürüst bir akademisyen ve siyaset insanı

Yüksel Kepenek Honaz’da birçok insanın “imkânsız, olmaz, olamaz, başaramaz,” dediğini başardı. Kültürlü, çevreci, dürüst, çalışkan bir akademisyendi.  Siyasi hayata babasının mirasına dayanarak değil, kendi ideallerini gerçekleştirmek için, kendi bileğine ve aklına güvenerek girdi.

Yüksel Kepenek ile aynı havayı soluyarak, aynı ovanın kirazlarını yiyerek büyüdük.  Sülalesine “Kepenekler” denir. Uzaktan akrabayız. Bu yazımı Yüksel Kepenek akrabam, köylüm olduğu için yazmıyorum. Çalışmalarıyla, yaptığı işlerle hak ettiği için bu yazımı yazıyor,  Kalemler ve Yürekler adlı kitabımda yer veriyorum.

 

Yüksel Kepenek 1966’da Honaz’da Haydar Mahallesi’nde dünyaya geldi. Orta halli bir çiftçi ailesinin evladıdır. Annesinin adı nüfus kaydında Ayşe’dir. Honazlılar onu “Cavide” olarak bilirler.  Babasının adı nüfus kaydında Yaşar Ali’dir. Honazlılar onu Yaşar Kepenek olarak bilirler. Yüksel Kepenek altı erkek kardeşin en küçüğüdür. Ağabeylerinin isimleri büyükten küçüğe: Ahmet, Mehmet, Osman, Necati, Eyüp’tür. Yüksel Kepenek Honaz’da karaçalıların, sarı dikenlerin arasından geçerek, domates ve kiraz bahçelerinin içinde yetişerek bugünlere geldi.

Dr. Yüksel Kepenek

İlk ve ortaokulu Honaz’da, liseyi Denizli’de, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Meslek hayatına Bitlis ili Tatvan ilçesinde öğretmen olarak başladı.  Ankara Üniversitesine dönerek lisansüstü eğitimini bitirdi. 1994 yılında Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı. Honaz Meslek Yüksekokulu Spor Bilimleri Bölümü’nde yönetici olarak çalışırken görevinden ayrıldı, Honaz Belediye Başkanlığı seçimine girdi. Honaz tarihinde 70 yıl aradan sonra ilk kez CHP Belediye Başkanlığı seçimini 31 Mart 2019 günü AKP’li eski başkana karşı 8 oy farkla kazandı.

İtiraz üzerine oylar dokuz kere sayıldı. Yüksel Kepenek bir oyla gene kazandı. Ankara’dan gelen Yüksek Seçim Kurulu kararıyla Honaz seçimleri, aynen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi iptal edildi. Seçimler 2 Haziran 2019 tarihinde yenilendi. Yüksel Kepenek 2338 oy farkla seçimleri gene kazandı. Bu başarı İstanbul *seçimlerine güç ve umut verdi. Yüksel Kepenek, Ekrem İmamoğlu’na destek olmak için İstanbul’a gitti. İki ilçede tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yaptı. Tarık Akan Salonu’nda İstanbul’da yaşayan Denizlili hemşerileriyle büyük bir toplantı yaptı. “Honaz’ı kazandık, İstanbul’u da mutlaka ve çok büyük bir farkla kazanacağız,” dedi, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan seçimlerde Ekrem İmamoğlu oylarını artırarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

 

Yüksel Kepenek sabırla, akıl ve mantıkla çalışarak Honaz’da ve Türkiye’de örnek çalışmalar yaptı. Açık ve güvenilir bütçe yaptı. Honaz Belediyesi’nin borçlarını ödedi. Eğitime önem verdi. Okulların ihtiyaçlarını belediye imkanlarıyla karşılamaya çalıştı. Honaz’da Pamukkale Üniversitesi’ne bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun açılması için üniversite ile protokol imzaladı.

Honaz kirazı ve cennet elmasıyla meşhurdur. Yüksel Kepenek çevreci bir anlayışla genleri değiştirilmemiş Ata Tohum Merkezi açtı. Üretilen domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz gibi fideleri üreticiye sundu.

Honaz’da yapılan Atatürk ve Mübadele konulu söyleşi gününde, Yüksel Kepenek, Kalbiye Kepenek, Kemal Yalçın

Honaz tarihi 3000 yıllık derinlere gider. Koloseia harabeleri Honaz ovasındadır. Kalesi, Ulu Camisi çok eskidir. Yüksel Kepenek Honaz’ın tarihi mirasına sahip çıktı. Virane durumdaki Ulu Cami’nin kazı ve çevre düzenleme istinat duvarları yapıldı. Toprak altındaki esere ait parçalar gün yüzüne çıkarıldı. Restorasyon çalışmaları için Kültü Varlıkları Koruma Kurulu onayı bekleniyor. Kolosei ören yerlerinin korunması ve Kolosei kazılarının başlatılması için projeler yaptı ve gerçekleştirdi.

Honaz 1924 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış olan Mübadele tarihinde önemli bir yerdir. Honaz’da halen Grebena Vilayeti Kastro ve Vraşno köylerinden gelmiş olan, anadilleri Rumca olan 1000 kadar Mübadil yaşamaktadır.

Yüksel Kepenek, Grebenalı Mübadillerin kültürel ve tarihi geçmişlerine sahip çıktı. Honaz’da bir Mübadele Müzesi kurmaya çalışıyor.

Yüksel Kepenek’in çalışmaları, projeleri Türkiye için örnek çalışmalardır. Bu çalışmaları nasıl başardı? Hayatını yoktan nasıl var etti? Bunları kendisinden dinleyelim:

Yüksel Kepenek ile söyleşi

Kemal Yalçın: Sevgili Yüksel Kepenek kendinizi tanıtır mısınız? Size neden “Kepenekler” deniyor?

Yüksel Kepenek: 1966 Honaz doğumluyum. Atalarım Erzurum-Horasan bölgesinden 150 yıl kadar önce Denizli ili, Çal ilçesi, İsabey köyüne gelmişler. Yaklaşık 90 yıl kadar önce de dedelerim İsabey’den Honaz’a gelip yerleşmişler. Dedelerim keçe ve kepenek dokuma işi yaptıklarından soyadımız “Kepenek” olarak verilmiştir. Çocukluğumda babam da keçecilikle uğraşır kepenek yapardı.

Ben Yörük bir ailenin çocuğuyum.

Akademisyenliği neden bırakıp siyasete atıldınız?

Ankara Üniversitesi’nde doktoramı tamamladım. Siyaset Bilimi, Siyasal Kampanya dersleri verdim. Gençlere başarılı, verimli, bilimsel siyaset yapmayı öğretmeye çalıştım. 27 yıl akademisyenlik yaptım. Öğrettiğim bilgileri kendi hayatımda, var olduğum kendi memleketimde uygulamak gibi büyük bir hayalim vardı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için akademisyenlikten ayrıldım. CHP saflarında siyasete atıldım. Hem yaşadığım ilçe olan Honaz’da hem de ülkemizde mikro ve makro sorunların çözümü için sosyal demokrat belediyecilik anlayışını hayata geçirmek için seçimlere katıldım.

Söyleşi gününe katılanlardan bir bölümüyle birlikte

Honaz’da 70 yıl aradan sonra CHP olarak seçimleri nasıl kazandınız?

Siyaset bilimle, akılla, mantıkla olur. Siyaset birbirine güvenen, dünyaya benzer ya da aynı pencereden bakan bir ekip ile yapılır. Siyaset önce kendi içimizde, kendi ailemiz ve sülalemizde başlar. Hayalimi gerçekleştirmek ve Honaz’ın kaderini değiştirmek için siyasete atılmak istediğimi önce eşim Kalbiye ve oğlum Göksel ile konuştum. Onların düşüncelerini ve onaylarını aldım. Sonra ağabeylerimle ve Atatürkçü bir insan olan Sevgili Anneme düşüncemi açtım. Fikirlerini sordum. Annem “Oğlum doğru karar vermişsin. Her zaman senin yanındayım, Allah yardımcın olsun!” dedi. Ağabeylerim de kararımı desteklediler. Daha sonra sülalemin sözü geçen büyüklerine sordum. Onlar da kabul ettiler. En sonunda beraber çalışacağım arkadaşlarıma, dostlarıma, güvendiğim insanlara sordum ve onaylarını aldım. Böylece yola bilimin ışığında ve bilimin aydınlığında çıktım.

Honaz’da 1949 yılından bu yana CHP seçim kazanamıyordu. Önce bunun sosyolojik analizini yaptım. Neden kazanamıyoruz sorusunun cevabını aradım. Vardığım sonuçlar olumluydu. Eğer sistemli, siyaset bilimi açısından doğru hareket edebilirsek kazanabileceğimizi gördüm. Bunun değişebileceğine önce kendimiz ve ekibim inandı, sonra da ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı halkımıza anlattık.

Nasıl çalıştınız?

Halkımız huzur, güven, sevgi ve dürüstlük istiyordu. İnsanlar kendilerinin insan yerine konulmalarını istiyordu. Siyasi çalışmalarımız karşılıklı çatışmalar, siyasi gerginlikler üzerine göre yapılamazdı. Hiçbir kesimi ayrıştırmadan sevgi, saygı, hoşgörü ve bilgiyi temel alan samimi bir seçim kampanyası ve propaganda süreci geçirdik.

Her mahalleye göre çalışma yürüttük. Her evdeki insanlarla tek tek insanlarla konuştuk, düşünceleri aldık. Her evi ziyaret ettiğimizde onların somut ihtiyaçlarını bilerek gittik. Yapabileceklerimize söz verdik. Yapamayacaklarımızı da bildirdik. Dürüstlük ve tutarlılık ilkemiz oldu. Hiçbir partiyle, şu ya da bu kişiyle dalaşmadık. Zaten Honazlılar kimin ne yaptığını hayatın içinde öğrenmişlerdir.

Seçimlerde özellikle kadınlara kendimiz anlattık. Kadınlardan % 62 oy aldık. Honaz genç nüfusu çok olan bir ilçe. Pamukkale Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde ve yüksek okulunda okuyan 3000 kadar genç var. Gençlerle güven ve karşılıklı saygı ve sevgi temelinde konuştuk. Projelerimizi anlattık. Gençlerden de % 50’den fazla oy aldık.

Honaz’ın dağ köylerinin sorunları çoktu. Dağ köylerine yönelik özel ekip çalışmaları yaptık. Bütün seçim sürecinde ve sonrasında politikayı sadeleştirdik. Honazlıların anlayabileceği bir dil kullandık. Böylece seçimleri 8 oy farkla kazandık.

Sonra ne oldu?

Seçimi kaybeden aday bizim seçimi kazanmamızı kabul edemedi. İtiraz üzerine itiraz, sayım üzerine sayım yapıldı. Oylar dokuz sefer sayıldı. Sonuçta bir oy farkla seçimi ben kazandım. Honaz’da bir söz vardır. “Yenilen pehlivan güreşe doymaz,” derler. Ankara Yüksek Seçim Kurulu Honaz seçim sonucunu geçersiz saydı. Seçimin yenilenmesine karar verdi. Bu karar Honazlıların sabrını taşırdı. “Yeter gayrı!” dediler. 2 Haziran 2019 tarihinde yapılan seçimde 2338 oy farkla seçimleri gene kazandık. Honaz seçimlerinin başarısı, Türkiye’ye ve İstanbul’a bir umut oldu, güç verdi.

Honaz Ana tohum üretme merkezi

Honaz’da kültürel, bilimsel ve tarımsal üretimi geliştirmek için neler yaptınız ve yapıyorsunuz?

Öncelikle eğitimde tüm okul kademelerinde çocukların eğitim ihtiyaçlarının spor ve diğer etkinliklerdeki her türlü lojistik desteği verdik vermeye devam edeceğiz. Tarımsal üretimi geliştirmek için Yerel Tohum Merkezini kurduk. Kurduğumuz bu merkezde 836 adet farklı çeşitlilikte ata tohumlarımız bulunmaktadır. Tohumları toprakla buluşturup fideye dönüştürerek fideleri halkımıza teslim ediyoruz. GDO’suz, genleri değiştirilmemiş ürünler için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu projemiz Akdeniz Belediyeler Birliğin’den Birincilik Ödülü aldı. Yerel Tohum Merkezimizde ürettiğimiz fideleri başta Ankara, İzmir, İstanbul, Muğla olmak üzere 27 kente ulaştırdık.

Koloseia kazıları başladı mı? Ulucami restorasyonu bitti mi?

Koloseia kazıları için Pamukkale Üniversitesi ile protokol imzaladık. Yüzey araştırmaları ve raporlama sona erdi. Kazı çalışmaları için Bakanlığın oluru bekleniyor. Kolosia Lykos Vadisi’ndeki en önemli tarihi ve kutsal şehirlerden biridir. Efes, Bergama, Hierapolis, Afrodisiyas benzeri bir tarihi kenttir. Kazılar tamamlandığı zaman yılda iki milyon turist geleceğini tahmin ediyoruz.

Ulucami ya da 2. Murat Camisi kazı çalışmaları ve çevre koruma çalışmaları tamamlandı. Kanuni Sultan Süleyman Rodos Seferine çıkarken Cuma namazını bu camide kılmıştır. Restorasyon çalışmalarına başlamak için Kültür Varlıkları Kurulu’ndan proje onayı bekleniyor.

Honaz ovasının hava kirliliğinden korunması, Honaz’ın doğal çevresinin korunması için neler yapıyorsunuz?

Honaz’da tarımın ve çevrenin uluslararası kriterlere uygun olarak yapılması için başta sulama olmak üzere her türlü iyileştirme çabalarını sürdürüyoruz. Honaz’da biyoenerji yatırımları başladı. Değişen iklime bağlı olarak kuraklıklar giderek artıyor. Su sıkıntısı var. Su tasarrufu sağlamak için damlama sulama sistemine geçtik. 7000 dekar araziyi damlama sistemiyle sulanabilir hale getirdik. Devlet Su İşlerinden izin alarak 5 su kuyusu açtık. Yüksek debili yeraltı su kaynaklarına ulaştık. Su sıkıntısının büyük olduğu, kirazların 20, 25 günde sulanabildiği Bağarası mevkiinde açılan 3 kuyu ile artık kirazlara her altı günde bir damlama suyu verebileceğiz.

Sizin için başarının sırrı nedir?

Başarının sırrı çalışmak, araştırmak, sorgulamak, planlamak, uygulamaktır. Başarının sırrı tutarlı davranmaktır. Başarının sırrı sevgi, akıl ve mantıkla çalışmaktır. Başarının sırrı sistemli çalışmak, samimiyet, özgüven ve açıklıktır. Yapılan işlerin hesabını açık ve net olarak verebilmektir.

Türkiye’de her yıl sosyal gelişme analizleri yapılıyor. 2022 Sosyal Gelişme Analizlerine göre Denizli Merkezefendi Belediyesi Birinci, Denizli Pamukkale Belediyesi İkinci, Honaz ise Üçüncü oldu.  Bu sonuçlar bizim çalışmalarımızın bilimsel ifadesidir.

Ekip çalışması, öz değerlendirme, GZTF (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler) analizleri, yetki göçerimi, inovasyon, fikir tartışmaları gibi birçok çağdaş yönetimi uygulamak başarıda önemli rol oynamaktadır.

Hayatınızda mutlu oldunuz mu? Sizin için mutluluk nedir?

Elbette mutlu olduğum anlar oldu. Hedeflere ulaşmak en büyük mutluluk. Benim için mutluluk sorun çözme becerisi ve ailemle geçirdiğim nitelikli zamanlardır. İyi ve kötü zamanlarımda bana yardımcı olan başta annem, eşim ve oğlum olmak üzere tüm arkadaşlarıma, tüm Honazlılara saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Ben onlarla birlikte varım, var olmaya devam edeceğim.

Sevgili Kemal Ağabey, bu söyleşi için, kitabınızda bana ve Honaz’a yer verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Sevgili ve Değerli Kardeşim Yüksel Kepenek ben de örnek çalışmaların için, Honaz’ın siyasi, kültürel, toplumsal kaderini değiştirdiğin için sana çok teşekkür ederim. Çalışmalarında başarılar dilerim.

İyi ki varsın!

İyi ki varız!

Bochum, Honaz, 10 Mayıs 2022, Kemal Yalçın, Yüksel Kepenek