EdebiyatKitap Tanıtımı

TURAN AKPINAR “AK YAKALI KARA ÖNLÜKLÜLER” adlı şiir kitabını yayınladı

 

 

Turan Akpınar Anadolu’nun vefalı, dürüst, vicdanlı, yurtsever evlatlarından ve Cumhuriyetin Atatürkçü, idealist öğretmenlerinden biridir. Çorum İlköğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1970-1976 yıllarında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin köy ve Yatılı Bölge Okulu’nda öğretmen olarak severek çalıştı.

Öğretmen Turan Akpınar ak yakalı, kara önlüklü öğrencileriyle Hakkari Yüksekova’da

Köy Enstitülerinin kapatılmasından sonra kurulan ilköğretmen okullarında köy enstitüsü geleneği 1970’li yıllara kadar devam etti. Öğretmen okullarına seçme köy çocukları alınıyor, seçme öğretmenler tarafından kaliteli eğitim veriliyordu.

Turan Akpınar’ın Yüksekova’da öğretmenlik yaptığı köy.

Öğrenciler İsmail Hikmet Ertaylan’ın yazdığı Öğretmen Okulları Marşını yürekten söyler,  “Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun!” diyerek ant içerlerdi.

Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk’e denk;
Korku bilmez soyumuz.

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.

Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!
Öğren, öğret hakkı halka, gürle coş;
Durma durma koş.

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.

Turan Akpınar da Anadolu’yu aydınlatmak, yurdunu yüceltmek için ant içmişti. Verdiği söze, içtiği anda daima sadık kaldı. Anadolu’nun ak yakalı, kara önlüklü çocuklarının beyinlerini özgürleştirmek, onlara gerçek bilgileri verebilmek için en zor şartlarda severek çalıştı. Aynı idealist, özgürlükçü, devrimci öğretmen karakterini Almanya’daki Türkçe derslerinde de sürdürdü.

Turan Akpınar sadece okuyan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan bir öğretmen değil, aynı zamanda düşündüklerini, öğrendiği gerçekleri hayata geçirmek için mücadele eden bir öğretmen idi. Türkiye Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği – TÖB-DER üyesi olarak örgütlü mücadelede yer aldı.

Turan Akpınar uzun yıllar öğretmenlik yaptığı İstanbul’da, 2020

1976-1978 yıllarında İstanbul TÖB-DER Şubesinde birlikte çalıştık. “Yurtsever Devrimci Öğretmen” Gazetesini birlikte çıkardık. 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında zor günleri birlikte yaşadık.

Turan Akpınar ilkeli, tutarlı, vefalı, karagün dostu bir arkadaşımdı. İnandığı doğrulardan hiçbir zaman taviz vermedi. Zamana ve mekana uygun olarak gerçekleri tutarlı bir biçimde savundu,  kalemini ve tebeşirini hiçbir zaman kırmadı.

Yüksel Akpınar ile Turan Akpınar  Çorum İlköğretmen Okulu’nda tanışmış, aynı folklor ekibinde halay çekmişlerdi. Birbirlerine gönül verdiler, iki iken bir oldular, evlendiler, zorlukları birlikte aştılar. Birbirlerini yeniden yarattılar. Yüksel Akpınar başarılı öğretmenliğinin yanında aynı zamanda iyi bir ressamdır.

“Ak Yakalı Kara Önlüklüler” adlı bu kitapta Turan Akpınar’ın şiirleri, öğretmenlik anıları vardır. Yüksel Akpınar da yaptığı resimlerle bu kitabı zenginleştirmiştir.

“Ak Yakalı Kara Önlüklüler” Anadolu’yu aydınlatmak isteyen Anadolu evladı bir öğretmenin örnek çalışmalarının edebiyata yansımalarıdır.

“Ak Yakalı Kara Önlüklüler” Türkiye eğitim tarihi açısından genç nesillere, genç öğretmenlere ilham kaynağı olacak bir kitaptır. Söz uçar yazı kalır. Turan Akpınar bu kitapta öğretmenlik hayatının duygularını, hislerini, tecrübelerini kalıcı hale getirmiştir.

Kalemine, yüreğine sağlık Sevgili Turan Akpınar!

Resim yapan fırçan daima çiçekli ve renkli kalsın Sevili Yüksel Akpınar!

Tebeşir tutan elleriniz dert görmesin!

Sevgili Turan Akpınar!

Sevili Yüksel Akpınar!

Türkiye ve dünya sizlerle birlikte daha güzel!

İyi ki varsınız!

Bochum, 28 Nisan 2021, Kemal Yalçın