EdebiyatKitap Tanıtımı

Sınıfta Çiçek Zor Açar – Almanya’da Türkçe Derslerinde Yaşadıklarım

Sınıfta Çiçek Zor Açar adlı kitabım Almanya’da 30 yıllık öğretmenlik hayatımın ilginç öykülerinden bir demettir.  Kitapta anlattığım her öğrencimi, her velimi uzun zaman yakından izledim. Kimini 10 yıl, kimini 15 yıl sonra arayıp buldum. Ne idiler, ne oldular? Bizzat görüp anlamaya çalıştım. Bu öyküler Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60 yıllık eğitim tarihinden birer örnektir.  Bochum şehrinde yaptığım öğretmenlik hayatımda 5000 kadar öğrenciye Türkçe öğretmeye çalıştım. Bu kitabımı sevgili öğrencilerime sundum.

Sınıfta Çiçek Zor Açar sadece Almanya’daki değil, Türkiye’deki öğretmenler, eğitimciler, anne ve babalar da Almanya’daki Türkçe derslerini, Alman okullarındaki Türk öğrencilerin maceralarını bu kitapta okuyabilirler. Almanya’da kaybedilen bir gençlik yoktur, bizim geleceğimiz olan bir gençlik vardır. 2021 yılında 550 000 kadar gencimiz Alman okullarına devam ediyor. Üniversitelerde ve yüksek okullarda yaklaşık 40 000 gencimiz okuyor. Fakat ne yazık ki 30 000 kadar gencimiz hapishanelerdedir.

Benim bu kitabı yazmaktaki amacım, hapishanelerdeki gençlerimizi azaltmak, okullardaki öğrencilerimizin başarılarını artırmaya yardımcı olabilmektir. Almanya’da okullarda, sınıflarda çiçek zor açıyor, ama açıyor, sevgiyle, umutla, bilinçle, sabırla…

Bochum, 7.1. 2021, Kemal Yalçın

Sınıfta Çiçek Zor Açar, 386 sayfa, Almanya için fiyatı posta ücreti dahil 18,-€’dur.