EdebiyatKitap Tanıtımı

JALE DEMİRTAŞ: RUHUM ÖZGÜR BEDENİM TUTSAK

RUHUM ÖZGÜR BEDENİM TUTSAK! Isparta Uluborlu’da, 23.6.2022 tarihinde Jale Demirtaş’ın yazdığı “Ruhum Özgür Bedenim Tutsak- MS’li Yaşamda Mutluluk” adlı kitabının Türkiye ilk imza gününü 100 kişilik bir katılım ve zengin bir kültür programıyla birlikte gerçekleştirdik. Ruhum Özgür Bedenim Tutsak, Yeni Anadolu Yayınları tarafından, İstanbul’da yayınlandı. 192 sayfa, fiyatı 25 TL.
Bu kitabın yayın yönetmeni olarak bu imza gününde Jale Demirtaş ile birlikte çok mutlu oldum. Ben de bir konuşma yaptım.
Demirtaş Ailesi davetlilere çok güzel bir gün yaşattılar. İmza saatinden önce davetliler bir gül bahçesine götürüldü. Gül ve gülyağı üretimi hakkında bilgi verildi. İmza saatinden sonra Uluborlu yemekleri yenildi. Sonra Uluborlu kalesine gezi yapıldı ve İbrahim Aşçı’nın kiraz bahçesi gezildi, dalında kiraz yenildi.
Bu imza gününü hazırlayan Mustafa Özdemir’e, İbrahim Aşçı’ya, Selim Sönmez’e, Bilge Demirtaş’a ve sunucu Ülker Akkaya’ya kitabın yayın yönetmeni olarak saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.
Sevgili Jale Demirtaş, sana da sağlık ve mutluluklar dilerim.
İyi ki varsın.
İyi ki varız!
Uluborlu, 23.6.2022, Kemal Yalçın

**************************************************************

Jale Demirtaş Ailesiyle birlikte.

JALE DEMİRTAŞ

RUHUM ÖZGÜR, BEDENİM TUTSAK

İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜ

Sunuş konuşmamı aynen yayınlıyorum.

************************************************************

 

Sevgili Jale Demirtaş,

Sayın İlhami Arslan,

İbrahim Ethem Erbil Bakım ve Rehabilitasyon Aile Danışma Merkezi Müdürü Sayın Selim Sönmez,

Sevgili İbrahim Aşçı,

Sayın Ülker Akkaya,

Jale Demirtaş’ın Sevgili Annesi Cennet Demirtaş, kardeşleri Bilge Demirtaş, Celal Demritaş ve Amcası Ramazan Demirtaş,

Sevgili Dostlar,

Sizleri Ruhum Özgür Bedenim Tutsak kitabının yayın yönetmeni ve Avrupa Türkiyeli Yazarlar Başkanı olarak saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Hoş geldiniz!

Ruhum Özgür Bedenim Tutsak kitabının ilk tanıtım toplantısı ve imza günü burada Uluborlu’da yapılıyor. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Jale Demirtaş’ın mutluluğunu paylaşmaya gelen Dinar İncesu Köylüleriyle birlikte.

Sevgili Dostlarım,

Hayatta   irademiz   dışında   gelişmeler   ve   değişiklikler   de   oluyor.   İnsan   ne   oldum dememeli ne olacağım, demeli.

Jale Demirtaş Ruhum Özgür Bedenim Tutsak kitabında MS hastalığına yakalanmasını ve 26 yıllık MS’li yaşamının akışını anlatmaktadır.

Jale Demirtaş 1976  yılında   Isparta’da   doğdu,   Ankara   Üniversitesi   Diş   Hekimliği  Fakültesi’ni 1999 yılında bitirdi. Hastalık belirtileri 1995’te başladı. 1996’da MS hastası olduğu kesinleşti. İki yıl kadar diş hekimi olarak çalıştı.

Jale Demirtaş, “MS hastalığı demek, mücadele demektir,” düşüncesiyle hastalığın her aşamasında yaşama gücünü ve yaşama umudunu canlı tuttu.

MS hastalığının her aşamasında hayata tutundu, kendine uygun işler buldu, çevresindeki sağlıklı insanlara ve MS’li hastalara yardımcı olmaya çalıştı, MS hastalığına teslim olmadı.

Uluborlu’da gül bahçesi, 23.6.2022, Foto: Kemal Yalçın

Sevgili Arkadaşlar,

Yazmak insanın kendisini canlı tutması demektir.

Söz uçar yazı kalır.

Yazmak insanın yalnızlığını   kendisiyle   paylaşmasıdır.

Yazmak   insana   yaşama  gücü   verir.

Yazmak   insan mutluluğunu artıran yaratıcı ve sağlıklı iştir.

Jale   Demirtaş   eli   kalem   tutarken   sürekli   yazdı.   Düşüncelerini, düşlerini,   yaşam deneyimlerini,   arzularını,   kederlerini,   mutluluklarını,   gönlünden   geçenleri   hep   yazdı.

Dostlarıyla mektuplaştı. Bu kitapta Jale’nin yazıları yer almaktadır.

Jale eli kalem tutamaz duruma gelince sesini kaydetmeye başladı. Mektup yazdığı arkadaşlarına, dostlarına, yakınlarına telefonla sesini ulaştırmaya başladı.

Bu kitabın içinde Jale ile yapılmış söyleşilerin, telefon konuşmalarının yazıya dökülmüş biçimleri de vardır.

Hayat   sadece   yazmakla, konuşmakla   geçemez.   Jale   de   yazmaktan, konuşmaktan, tedavilerden   artan   zamanlarında   resim   yapmış, örgü   örmüş, beyin   ile   kaslar   arasındaki mekanizmaları   canlı   tutmaya   çalışmıştır.

İnsan   çevresiyle   birlikte   vardır.   Jale’nin   ailesi, kardeşleri, arkadaşları, dostları, tanıdıkları onu yalnız bırakmadılar, Jale hakkındaki düşüncelerini, duygularını kaleme aldılar.

Bu yazıları da Ruhum Özgür Bedenim Tutsak kitabına koyduk.

Jale Demirtaş ile Kemal Yalçın

Sevgili Davetliler

İnsanı insan yapan varlık şartlarından biri vefadır. Vefa duygusu ve vefalı davranış mutluluğumuzu, umudumuzu artırır.

Jale kendini var eden topluma ve insanlara karşı daima vefalı   davrandı.   Çevresine   yardımcı   olmaya, yalnız insanların   yalnızlıklarını   paylaşmaya çalıştı.

Jale Demirtaş’ın arkadaşları, dostları, çevresindeki insanlar da Jale’ye karşı vefalı davrandılar. Ruhum Özgür Benim Tutsak vefanın somutlanmış bir ifadesidir.

Bu kitabın Yayın Sorumluluğunu Mustafa Özdemir üstlendi. Kendisine saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.

Yazıların derlenmesinde, Jale’nin konuşmalarının yazıya dökülmesinde   ve düzeltmelerde Jale’yi görmemiş olan Yazı Kurulu Üyeleri gönüllü çalıştı.

Jale’nin hayata dört elle sarılması, yaşama gücünü canlı tutması Yazı Kurulu Üyelerine de heyecan verdi. Yazı Kurulu Üyelerine ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

 

Kitabın düzeltmelerini Erdem Seçmen gönüllü yaptı. Erdem Seçmen’e çok teşekkür ederim.

Jale Demirtaş’ı her zaman ve her şart altında destekleyen, Jale’nin dertlerine derman arayan, Jale’ye umut veren annesine, babasına, kardeşlerine ve tüm ailesine saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.

Kitabın kapak tasarımını Grafikçi Ali Küçük gönüllü yaptı. Kendisine teşekkürlerimi sunarım. Jale’nin kitabını titiz bir şekilde basan Anadolu Ofset’e ve okuyucuya ulaştıran Yeni Anadolu Yayınevi’ne teşekkürü borç bilirim.

Can Yücel bir şiirinde şöyle diyor;

Hayat denilen üç gündür

Dün geldi geçti

Yarın meçhuldür.

O halde hayat bir gündür.

O da bugündür.

İnsan her günün hakkını vererek yaşamalı. Sevmeyi, sevilmeyi, mutlulukları belirsiz yarınlara ertelememeli.

Soldan sağa: İbrahim Aşçı, Mustafa Özdemir, Kemal Yalçın ve Jale Demirtaş

 

Sevgili Dostlar,

Zaman insana uymaz, insan zamana uymalı. Hayat şakaya gelmez!

Biz hayata, hayat bize karşı sorumludur. Hayat insandan her şeye rağmen umutlu ve onurlu yaşamayı ister.

Jale Demirtaş’ın hayat felsefesi bu gerçeklere uygundur. Jale her zaman ve her şart altında hayata sarıldı, yaşama gücünü canlı tutmaya çalıştı ve çalışmaya devam ediyor.

Bu kitap Jale’nin hayat felsefesinin somut bir ifadesidir.

Jale Demirtaş, “Ola ki benim hayatım birilerine umut olur. Bu kitabı okuyunca hayatı ve kendinizi daha çok sevecek, dünyaya umutla bakabileceksiniz,” diyor.

Ben   de   bu   kitabın   Yayın   Yönetmeni   olarak   aynı   düşüncedeyim.   Jale’nin   hayatı birilerine   umut   olacaktır.   Bu   kitabı   okuyanlar   hayatı   ve   kendilerini   daha   çok   sevecek, dünyaya umutla bakabileceklerdir.

Sevgili   Jale   Demirtaş, bu   kitabı yazdığın, yayımına   izin   verdiğin   için   sana   çok teşekkür ediyor, MS’li hayatında sana mutluluklar diliyorum.

Bu dünya seninle birlikte daha güzel!

İyi ki varsın!

Sevgili Arkadaşlar,

İlginize, sevginize, vefalı davranışınıza çok teşekkür ederim.

İyi ki varsınız!

İyi ki varız!

Yayın Yönetmeni Kemal Yalçın

Uluborlu, 23 Haziran 2022