EdebiyatKitap Tanıtımı

73. FRANKFURT KİTAP FUARI’NA TÜRKİYE KATILMADI!

  1. FRANFURT KİTAP FUARI’NA TÜRKİYE KATILMADI! Dünyanın en büyük kitap fuarı bir olan Frankfurt Kitap Fuarı 20-24 Ekim 2021 tarihlerinde “Frankfurt’a tekrar hoş geldiniz!” şiarıyla 73. kez gerçekleşti. Bu yıl fuarın konuk ülkesi Kanada idi. 73. Frankfurt Kitap Fuarı’na 74 ülkeden 2000 kadar yayınevi, Almanya’dan ise 5000 kadar yayınevi olmak üzere toplam 7000 yayınevi ve 300 yazar katıldı.

Türkiye ise Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. Yılın kutlandığı özel bir yılda Frankfurt Kitap Fuarına katılmaktan Kültür Bakanlığı, Kitap Fuarı’na bütçe ayıramadığı için son anda vaz geçti. Fuar kataloglarında, yayınevi listelerinde, yer adreslerinde Türkiye’nin adı yazılı kaldı. Türkiye gelmediği için Türkiye’den hiçbir yayınevi de katılamadı.

Osman Okkan ile birlikte, 24.10.2021, Frankfurt

Frankfurt Kitap Fuarı’na üç milyondan fazla Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının yaşadığı Almanya’dan sadece bir Alevi Yayınevi, BirGün gazetesi ve “KulturForum Türkei Deutschland” katıldı.

2019 yılında Frankfurt Kitap Fuarına, 104 ülkeden 7.500 yayınevine katılmış ve toplam 300.000 kadar kitapsever ziyaret etmişti. Geçen sene Kovid-19 salgını nedeniyle, Frankfurt Kitap Fuarı, ilk kez sanal ortamda gerçekleştirilmişti. “Frankfurter Buchmesse / Special Edition” adı altında düzenlenen sanal fuarı tüm dünyadan 200 bin kullanıcı ziyaret etmişti.

2000 yılından bu yana 5. kez Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldım. Bu yıl “KulturForum Türkei Deutschland” derneği başkanı Sayın Osman Okkan’ın özel daveti ile 24.10.2021 günü katıldım. Seninle Güler Yüreğim’den Tek Kanatlı Kartal adlı kitabıma kadar geçen edebiyat serüvenini anlattım. Osman Okkan’ın sorularını cevapladım. Konuşmalarımız “KulturForum Türkei Deutschland” facebook sayfasında yayınlandı.

Fuarın kapanış günü Almanya, Fransa, Rusya, Polonya, Azerbaycan, Yunanistan, Estonya, Belçika, İtalya, Mısır ve Portekiz yayınevlerini ziyaret ettim. Yayın programlarını, kitap kapaklarını, çocuk kitaplarını, baskı tekniklerini inceledim. Frankfurt Kitap Fuarı’nda dünya kitap alemindeki gelişmeleri izlemeye çalıştım. Kendi yazdığım ve yayınladığım kitaplarımı dünya kitaplarıyla karşılaştırma imkânı buldum. Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki kitapları gördükçe daha çok yazmam, daha çok çalışmam, daha yeni konulara yönelmem gerektiğini bir kez daha anladım.

Bochum, 25.10.2021, Kemal Yalçın