Genel YazılarYazılar

Koronavirüsünün Gösterdiği Gerçekler ve Verdiği Dersler

Koronavirüsü dünyanın insanlığın ortak vatanı olduğu,  tüm insanların kardeş, kaderimizin ortak olduğu gerçeğini gösterdi. Korona sınır tanımıyor!

Koronavirüsü bilimin tek gerçek yol olduğunu, koronaya karşı savaşın akıl, mantık ve bilimle kazanılabileceğini apaçık ortaya koydu. Koronavirüsü bilime değer vermeyenlerin canını alıyor! Hiç affetmiyor!  Camiler, kiliseler, havralar, tapınaklar sessizce bilim insanlarının bulacağı aşıyı, ilacı bekliyor!

Koronavirüsü iklim değişikliğine, atmosferin ısınmasına karşı nasıl toplu ve radikal mücadele etmemiz gerektiğini gösterdi. Koronavirüsüne karşı dünya çapında ortak, bilimsel, tutarlı mücadele ettiğimiz gibi atmosferi ısıtan salınım gazlarına karşı mücadele edebilseydik atmosferin ısınmasını engelleyebilirdik, buzulların erimesini önleyebilirdik.

Koronaya karşı mücadele için trafiğe çıkan motorlu vasıtaların sayısı çok azaldı. Sonuçta son 30 yılda hiç görülmeyen ölçüde salınım gazı azaldı. Demek ki belli bir süre  motorlu vasıtalar dursa dünya yıkılmıyormuş! Demek ki atmosferi temiz tutmak için gerekli para dünyada varmış! İstenirse gerekli para bulunabiliyormuş!

Koronavirüsü önyargılarımızı yıktı, aklımıza gelmeyenleri başımıza getirdi.

Koronavirüsü dünyamızda 3 milyardan çok insanın elini yıkayacak suyu ve sabunu olmadığını gösterdi.

Koronavirüsü kardeşliğin, dayanışmanın, yardımlaşmanın önemini öğretti hepimize. Öğrenmeyenleri hiç affetmiyor! Ya insan gibi kardeşçe yaşarsın, dünya nimetlerini doğru dürüst paylaşırsın ya da alırım senin canını, diyor!

Koronavirüsü ne başbakan tanıyor, ne cumhurbaşkanı! Ne diktatör tanıyor, ne sultan! “Böbürlenme sultanım, senden büyük ben varım!” diyor!

Koronavirüsü zengin fakir, kadın erkek, yöneten yönetilen, işçi işveren, dinli dinsiz, Hıristiyan Müslüman, İsevi Musevi, cami kilise vb. ayrımı yapmıyor! Birimizin hatasının, dikkatsizliğinin hesabını hepimizden soruyor!

İnsanlık bilim ve teknikle Koronavirüs pandemisini yenecektir. Eğer koronavirüsünün verdiği dersleri öğrenirsek, gelecek zamanlarda başka salgınların, başka tür daha öldürücü virüsleri önlemiş oluruz.

Haydi, bilimin dediklerini kardeşçe, sabırla yerine getirelim!

Daha sağlıklı bir dünyayı hep birlikte yaratacağız!

Sağlıklı günler hepimizin olsun!

Bochum, 16.3.2020, Kemal Yalçın