EdebiyatYazarlar

TANRIYA ADANMIŞ BİR YAŞAM

Tanrıya Adanmış Bir Yaşam adlı bu kitap İdilli Monsenyör Yusuf Sağ’ın kaleme aldığı yaşam öyküsüdür. Mgr. Yusuf Sağ’ın imzalayarak bana hediye ettiği bu kitabı bir solukta merakla ve ilgiyle okudum. Çok öğretici bir kitap, çok ilginç bir yaşam öyküsü. Bu kitapta sadece Mgr. Yusuf Sağ’ın yaşamını değil, Türkiye’nin, Mardin, Midyat, İdil, Cizre ve genel olarak Turabdin’in 1940 sonrası toplumsal, siyasal, dinsel tarihini de okuyup öğreniyoruz. Yaşam öyküsünü kaleme alan Mgr. Yusuf Sağ’a çok teşekkür ediyorum. Eline, diline, kalemine ve yüreğine sağlık!

İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos, kitaba yazdığı önsözde “Kısa insan hayatı iyilikler ve güzelliklerle süslenerek anlam kazanır ve gelecek nesillere rehber olarak miras bırakılır.  …  Kitabınızın bizce en önemli özelliği öğrenme aşkı ve kişisel gelişim arzusunu aşılayan, bu yolla da topluma hizmeti hedefleyen yol gösterici yönüdür,” diyerek kitabı şereflendiriyor.

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, yazdığı Takriz yazısında, “Muhterem Monsenyör bütün Hıristiyan mezheplerine ve Yahudilere sevgiyle yaklaştığı gibi, bir Müslüman olarak ben de kendisinde içten bir sevgi gördüm ve görmekteyim,” diyerek kitabı yüceltiyor.

Pastör Dr. Behnan Konutgan da yazdığı önsözde “Küçüklüğünden beri tanıdığım ve sık sık görüştüğüm  Mgr. Yusuf Sağ’ın yaşam kesitlerinden alacağımız çok dersin  var olduğunu düşünüyorum. … Olanaksızlıklar içinde mücadele ede ede böyle güzel ve onurlu bir konuma gelmek takdire şayan bir olaydır,” diyerek kitabın önemini vurguluyor.

6.9.2019 günü İstanbul’da, Süryani Katolik Kilisesi’nde Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Mgr. Yusuf Sağ’ı ziyaret ettim. Bu ziyaret sırasında Patrik Vekili Sayın Orhan Çanlı ve Sayın Diyakon Sait Üçkardeş’te hazır bulundular. Kendileriyle tanıştım. Sayın Yusuf Sağ ile uzun uzun konuştuk. Hayatıyla ilgili bazı sorular sordum. Hayatından bazı bölümleri kısaca anlattı. İdil’de çocukluk yıllarında Akrep öldürüp belediyeye 10 ya da 25 kuruşa sattığını, kazandığı parayla defter kalem aldığını söyledi. Ben de çocukluk yıllarımda salyangoz toplayıp satmıştım. Mgr Yusaf Sağ ile benim hayatımın bazı yönleri birbirine benziyor.  Akrep hikâyesi çok ilgimi çekti. İdil Belediyesi’nin neden akrep ölüsü satın aldığını sordum. “İdil’de akrep çoktu, insanları sokup öldürüyordu. Benim amcamı da bir akrep sokarak öldürmüştü,” cevabını verdi. Sonra “Benim hayatımı bu kitapta daha geniş bir biçimde okuyabilirsiniz,” diyerek Tanrıya Adanmış Bir Yaşam adlı kitabını imzalayarak bana hediye etti.

Tanrıya Adanmış Bir Yaşam, çok samimi, çok akıcı bir dille gerçek bir hayatı anlatıyor. Bu kitapta Mgr. Yusuf Sağ’ın hayatıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Süryanilerinin cumhuriyet dönemindeki hayatlarını da öğreniyoruz. Bu kitapta yokluklar, zorluklar, vatan sevgisi, yurtseverlik ve sönmeyen, bitmeyen bir umut var!

Mgr. Yusuf Sağ 2004 yılında Türkiye Dinler Arası Dialog Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. 15 yıldan beri bu görevi başarıyla sürdürüyor. Bu görevin gereği olarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet yöneticileriyle ve Türkiye’deki din temsilcileriyle sürekli görüşüyor. Türkiye’de barış kültürünün gelişmesi,  ülkemizde refahın artması, insanlar arasından karşılıklı saygı ve sevginin yaygınlaşması için çalışıyor, çeşitli ulusal ve uluslararası toplantılarda düşüncelerini dile getiriyor. Tanrıya Adanmış Bir Yaşam’da Türkiye Dinler Arası Dialog Komisyonu’nun çalışmaları hakkında da birinci elden geniş açıklamalar var. İnanç Turizmi Günleri toplantılarında yaptığı konuşmalar var.

Kitabın sonuna çoğu renkli belgesel fotoğraflar eklenmiş. Türkiye’nin ve Dünyanın Saygın insanlarının fotoğraflarına bakarken tarihin ilginç sayfaları da gözlerimin önünden geçti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Yazar Yaşar Kemal, Sanayici Sakıp Sabancı, Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Ermeni Katolik Patriği Kasparyan, Kasadetli Papa Jean Paul II, Eski ABD Cumhurbaşkanı Bill Clington, Süryani Ortodoks Patriği Mor İğnatiyos Zakka I, Metropolit Mor Filiksinos Yusuf Çetin, Ermeni Gatoğigos Karakin I ve diğer saygın ve değerli insanlar…

Bu kitabın basım giderlerini karşılayan Diyakon Sait Üçkardeş’e, kitabı yayınlayan İstanbul Süryani  Katolik Kilisesi Vakfı’na ve kitabı kaliteli bir biçimde basan Anadolu Ofset Matbaası’na teşekkürlerimi sunuyorum.

Tanrıya Adanmış Bir Yaşam adlı bu kitabı kaleme alarak Türkiye’nin kültür ve dinler dünyasını zenginleştirmiş olan Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Mgr. Yusuf Sağ saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye sizinle birlikte daha güzel ve anlamlıdır. İyi ki varsınız! Kaleminize, yüreğinize sağlık!

Bochum, 17 Eylül 2019,        Kemal Yalçın