Edebiyat

SUROYO TV 2020 Dostluk, Barış ve Araştırma Ödülü’nü alan Kemal Yalçın’ın tören konuşması

 

Shlomo!

Ahünone Süryoye myakre!

Kobeno a şlome vua ikoreydi kuleyhu!

Sevgili Süryani Kardeşlerim,

Sevgili İzleyiciler,

SUROYO Televizyonu Yöneticileri ve Çalışanları,

Sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum!

SUROYO Televizyonu Yönetim Kurulu benim “Süryaniler ve SEYFO” ile “Süryani Halk Kahramanı Şemun Hanne Haydo” adlı eserlerimi ve Anadolu’nun evlatları arasında dostluk, barış ve kardeşliğin gelişmesi için yaptığım çalışmalarımı ödüle layık görerek bana “SUROYO Televizyonu 2020 Dostluk, Barış ve Araştırma Ödülü” vermiştir. Bu ödül benim için büyük bir şereftir, memnuniyetle kabul ediyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Tawdi ğalebe!

Kemal Yalçın korona salgını nedeniyle İsveç’e, ödülünü almaya gidemedi. Ödül konuşmasını Skype üzerinden yaptı. 24.10.2020, İsveç

SUROYO Televizyonu ilk kez bir Türk yazarına, şahsıma ödül vermiştir. Bundan özel bir mutluluk duyuyorum.

Türkiye’de ve dünyada dostluk, barış, kardeşliğin gelişmesi, insan hak ve özgürlüklerinin uygulanması için yaklaşık 50 yıldan beri uğraşıyorum. Bugüne kadar 35 kitap yazdım ve yayınladım. Kitaplarım ve yazılarım dünyada 16 dile çevrildi.

Süryaniler ve Seyfo hakkında 20 yıldan beri araştırma yapıyorum. Turabdin’i defalarca, köy köy dolaştım. Turabdin’de yaşayan Süryanilerle, Kürtlerle, Mhelmilerle konuştum.

Sunucular  Shamiram Mecida ile Metin Rhawi Suroyo 2020 Galasında ödül alan Yazar Kemal Yalçın’a verilen ödül gerekçesini okurlarken.

Bugüne kadar Süryaniler hakkında toplam 2500 sayfa kadar yazdım ve yayınladım. Bu 2500 sayfada yazdıklarım sizin acılarınızın, SEYFO’nun acılarının sadece birkaç damlasıdır. Felaket o kadar büyük, acılarımız o kadar derindir!

Sevgili Dostlarım,

Süryaniler dünyanın en kadim halklarından biridir, insanlığın kültür mirasına çok büyük katkılar yapmışlardır. Süryaniler dürüst, çalışkan, vefalı, cesur insanlardır.  Süryaniler hiçbir zaman bir Müslümanın, bir Kürdün, bir Türkün canına, malına, namusuna zarar vermemişlerdir. Tarihte hep bunun tersi olmuştur.

Suroyo Tv 2020 Ödüllerini alanlar toplu halde. Kemal Yalçın törene katılamadı.

Sevgili Süryani Kardeşlerim,

Sizleri tanıdıkça dünyam zenginleşti. Ben Süryanileri tanımaya  Albert Sevinç Hadodo, Sabri Atman, Melke Gabriel, Yawsef Beth  Turo, Tuma Çelik, Malfono İsa Garis, Seyitna Samuel Aktaş, Seyitna Saliba Özmen, İskender dbe Basso, Fehmi Bargello, Yakub Bargello, Davit Erçin, Gewriye Mesut, Feyyaz Kerimo, Yakub Gabriel, Diba Gabriel ve Şemun Turan dbe Haydo ile başladım. Zamanla Süryani dostlarımın sayısı çoğaldı.

Sizler bana yardım etmeseydiniz ben bu kitaplarımı yazamazdım. Bu nedenle bana yardım eden, destekleyen, bildiklerini, gördüklerini, yaşadıklarını anlatan tüm canlı tarihlere çok teşekkür ederim.

Bana verdiğiniz bu ödül, aynı zamanda “Süryaniler ve SEYFO”, “Süryani Halk Kahramanı Şemun Hanne Haydo” adlı kitaplarıma emek vermiş, destek olmuş Albert Sevinç Hadodo’ya, Herman Hintiryan’a, Şemun Turan dbe Haydo’ya ve tüm cesur, vicdanlı, vefalı, yardımsever insanlara, canlı tarihlere de verilmiştir.

Sevgili Kardeşlerim,

Son zamanlarda Ortadoğu’da, Akdeniz’de savaş tamtamları çalıyor. Türkiye’nin dokuz komşusu var, dokuzuyla da kavgalıdır! Azerbaycan-Ermenistan savaşı çok kanlı bir şekilde devam ediyor. Ermeni kardeşlerimiz ikinci bir soykırımla karşı karşıyadır.

Kardeşlerim,

Hayatta en kutsal şey barıştır!

Kan kanla yıkanamaz!

Barış için mücadele aralıksız devam etmelidir.

Silahlar susmalı, insanlar konuşmalıdır.

SEYFO gerçeği inkâr edilerek, Süryanilerin acıları inkâr edilerek Türkiye’de, Turabdin’de barış, huzur ve demokrasi sağlanamaz.

Anadolu’nun evlatları birbirlerinin acılarına, göz yaşlarına saygı göstermelidir.

Tek meyve ile bahçe olmaz!

Bir ülkenin içinde ne kadar çok din, dil, ırk varsa bu o kadar zenginliktir. Süryaniler Türkiye’nin, Turabdin’in ve dünyanın zenginliğidir.

Sevgili Süryani kardeşlerim,

Dün bugünün önsözüdür.

Sizin acılarınız, SEYFO’nun acıları benim de acılarımdır.

Sizin mutluluğunuz benim de mutluluğumdur!

Dilerim, yazdığım kitaplar ortak acılarımızın dinmesine yardımcı olur.

Bana verdiğiniz ödül için tekrar teşekkür eder, SUROYO Televizyonuna başarılı yayınlar, tüm Süyanilere, tüm insanlara sağlık ve mutluluklar dilerim.

Bu dünya, bu İsveç, bu Türkiye ve bu Turabdin Süryanilerle birlikte daha güzel ve anlamlıdır.

İyi ki varsınız!

Fuşun başlomo!

          İsveç, 24 Ekim 2020                                     Kemal Yalçın