EdebiyatEğitimSon Haberler

ŞENİZ DOĞAN TÜRKİYE’DE EN ÇOK BEĞENİLEN İLÇE BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

 

DENİZLİ MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ŞENİZ DOĞAN TÜRKİYE’DE EN ÇOK BEĞENİLEN İLÇE BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ.

Sosyal, Politik, Stratejik Araştırmalar Bağımsız Araştırma Kuruluşu ORC tarafından 15-27 Haziran 2022 tarihleri arasında, Türkiye’deki 30 Büyükşehire bağlı, nüfusu 100.000’nin üzerinde olan 184 ilçede, toplam 15.750 katılımcı ile gerçekleşen alışmada vatandaşlara belediye başkanlarının çalışmalarından ve hizmet kalitesinden ne düzeyde memnun oldukları soruldu. Verilen cevaplara göre vatandaş memnuniyetinden %60’ın üzerinde yer alan 10 belediye başkanı belirlendi. Bu ankete göre Denizli ili Merkezefendi Belediye Başkanı ŞENİZ DOĞAN Türkiye Birincisi seçildi. Sayın Şeniz Doğan’ın tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Türkiye ve Denizli sizinle birlikte daha güzel! İyi ki varsınız! İyi ki varız!

Merkezefendi Belediye Başkanı Sayın Şeniz Doğan

ŞENİZ DOĞAN, 1980 yılında Denizli’nin Bekilli ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamlamasının ardından Londra’da İngilizce dil eğitimi aldı. 2002 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2004 yılından itibaren Denizli’de avukatlık mesleğini sürdürmektedir. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Merkezefendi Belediye Meclisi ve Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçildi. Bu görevini 2018 yılına kadar sürdürdü. 2018 yılında, yürütmekte olduğu meclis üyeliği görevlerinden istifa ederek milletvekili adayı oldu. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Merkezefendi Belediye Başkanlığı’na seçildi. Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi olan Doğan, Denizli Barosu komisyonlarında uzun süre görev yapmıştır. Şeniz Doğan evli ve bir çocuk annesidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

2021 Denizli Kitap Fuarı’nda Şeniz Doğan Kemal Yalçın standını ziyaret etti. Bana şeref verdi.

MERKEZEFENDİ ilçesine adı verilen Merkezefendi Hicri 867, Miladi 1462 yılında Denizli’nin Buldan ilçesinin Sarımahmutlu köyünde doğmuştur. Asıl adı Musa’dır. İlk öğrenimini babasından almıştır. Hem bir tarikat büyüğü hem çağını aşan ilerici düşüncelere sahip bir şair hem de bir tabiptir. Zamanında karma eğitimi savunmuş, kızlarla oğlanların aynı sınıfta ders görmesini istemiştir. Aynı zamanda Mesir Macvunu’nun mucidi kabul edilir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan ile evlenmiş ve bu evlilikten Ahmet Çelebi adlı bir oğlu doğmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafza Sultan’ın Manisa’da başlattığı ve daha sonra oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın tamamladığı Hafza Sultan Külliyesi’nde 1523-1529 yıllarında halifelik yapmıştır. Bu süre içinde Manisa’da “Mesir Macunu” denilen doğal macunu yapmıştır.

Merkez Efendi

Kanuni Sultan Süleyman 1536 yılında Korfu Seferi’ne çıkmadan önce “Zafer Namazını” Honaz’daki Ulu Cami’de kılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, Korfu Seferi’nde Osmanlı Ordusunun din adamı olarak Merkezefendi’yi atamıştır. Bu nedenle Merkezefendi’nin Korfu seferine katıldığı kaynaklarda yazılıdır.

Merkezefendi 1552 yılında vefat etmiştir. Türbesi İstanbul’dadır.

MERKEZEFENDİ Belediye Başkanının Şeniz Doğan gibi başarılı bir kadın olması ve Türkiye Birincisi seçilmesi ilçeye adı verilmiş olan Merkezefendi’nin ruhuna ve ilerici düşüncelerine çok güzel uymuştur.

Merkezefendi’yi saygı, sevgi ve şükranla anıyorum.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun!

Bochum, 11 Temmuz 2022, Kemal Yalçın

Kaynaklar:

İslam Ansiklopedisi, sayfa: 200-202

Merkez Efendi Sempozyumu, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları

Doç. Dr. Ali Haydar Bayat, “Merkez Efendi ve Tıbbi Folklorumuzdaki Yeri” adlı sunumu.