EdebiyatKitap Tanıtımı

HAYMATLOS – Dünya Bizim Vatanımız

HAYMATLOS, 2011 yılında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yayınlandı. Çok ilgi gördü. Dört baskı yaptı.

HAYMATLOS’ta 1926 yılında, Ankara’nın Başkent olarak inşası için  Atatürk tarafından çağrılan Prof. Dr. Mimar Clemens Holzmeister ile başlayan, 1933’de İstanbul Üniversitesi’nin kurulması için özel anlaşmalarla Türkiye’ye kabul edilen Alman Bilim İnsanlarının ve Hitler rejiminden kaçarak Türkiye’ye sığınan Almanların gerçek hayat hikayelerinden meydana gelmiştir.

11 Temmuz 2011 günü Haymatlos kitabının Türkiye tanıtımı Çorum’da yapıldı. Cornelius Bischoff ve hanımı Çorum’a geldi. Cornelius Bischoff ile birlikte 1944 yılında kaldıkları evi arayıp bulduk.

HAYMATLOS 1944’de Almanya ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden sonra, 24 Ağustos 1944’den itibaren Çorum, Yozgat ve Kırşehir’de “Enterne edilen” ve bu şehirlerde savaş sonuna kadar 18 ay yaşayan “Haymatloz – Vatansız” 700 kadar Alman’ın gerçek yaşamları kitapta yer almaktadır.

HAYMATLOS’da baştan sona kadar esas olarak 1939’da ailesiyle birlikte Almanya’dan kaçarak İstanbul’a gelmiş olan Cornelius Bischoff’un hayatı anlatılıyor.

Cornelius Bischoff, 11 yaşın İstanbul’a gelmiş, orta öğretimini İstanbul’da yapmış ve ailesiyle birlikte Çorum’da enterne edilmiştir. Savaş sonrası ailesiyle birlikte Almanya’ya dönmüş ve 1977 yılından itibaren Yaşar Kemal, Haldun Taner, Aziz Nesin, Çetin Öner’in kitaplarını Türkçeden Almancaya çevirmiştir.

Cornelius Bischoff, Türk edebiyatını Almanya’ya tanıtan birkaç değerli insandan biridir. Bu nedenle 2010 Essen Avrupa Kültür Başkenti vesilesiyle Essen şehrinde açılan Ruhr Türkçe Kitaplar Fuarı Şeref Konuğu olarak seçilmiştir. Cornelius Bischoff, Kırşehir, Çorum ve Yozgat’ta enterne edilmiş olan Almanlardan hayatta kalan tek kişidir.

HAYMATLOS’ta, iki önemli kişi daha vardır: Prof. Dr. Clemens Holzmeister ve Ordünaryüs Prof. Dr. Ernst Eduard Hirsch. Prof. Dr. Clemens Holzmeister, TBMM, Çankaya Köşkü, Genel Kurmay Başkanlığı, Kızılay Güven Parkı, Yargıtay Binası gibi Ankara’yı, Ankara yapan önemli binaların başmimarıdır. İş sözleşmesi bizzat Atatürk tarafından imzalanmıştır.

Bischoff Ailesi Almanya’dan kaçarak 1939 yılında İstanbul’da bir araya gelmişlerdi. Cornelius solda oturan oğlan çocuğudur. Ruhu şad olsun.

Ordinaryüs Prof. Dr. Ernst Eduard Hirsch ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültelerinin kuruluşunda önemli görevler yerine getirmiş, savaş sonrasında Almanya’ya dönerek Berlin Hür Üniversitesi’nin kurucu rektörü olmuştur. Cornelius Bischoff’un hayatında yer almış olan, Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Çetin Öner, Ressam Orhan Peker de kitapta anlatılmıştır. Cornelius Bischoff, Avusturya Lisesi’nde tanıştığı Orhan Peker’in çalışmalarını ölünceye kadar maddi ve manevi yönden desteklemiş, gerçek bir dostluğun örneğini vermiştir.

HAYMATLOS Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richart von Weizsäcker’in 1986 yılında, Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında, İstanbul Üniversitesi’nin Ana giriş kapısının sol tarafına dikilen ve üzerinde şu sözlerin yer aldığı şükran anıtıyla sona eriyor:

Devlet Başkanı Atatürk’ün öncülüğünde, Alman öğretim üyelerine, 1933-1945 yılları arasında kucak açan Türk Milletine ve onun akademik kuruluşlarına Alman milleti adına şükranlarımla.

Richard von Weizsäcker

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

29 Mayıs 1986”

 ****************************************************************************

HAYMATLOS, 640 sayfa

Almanya’da 20.-€ +Posta masrafı

İsteme adresi: www.kemalyalcin.com