EdebiyatYazılar

Emanet Çeyiz 2020 Kasım Ayı Kitabı Seçildi

 

Hollanda’nın Arnhem şehrinde yaşayan “Mübadil Torunları Grubu”nun oluşturduğu “Lakırdı Kitap Kulübü” üyeleri 2020 Kasım ayı okuma kitabı olarak Emanet Çeyiz’i seçmişler. Lakırdı Kitap Kulübü üyeleri her ay bir kitabı seçiyor, ayrı ayrı okuyor ve ay sonunda kitabı değerlendiriyorlar. Bu örnek çalışmayı Korona salgını günlerinde daha sistemli hale getirmişler. Uygun olursa seçtikleri kitabın yazarını da davet ederek okuma ve söyleşi günü düzenliyorlar. Korona salgını nedeniyle etkinlikler Zoom programıyla yapılıyor.

Emanet Çeyiz ve Mübadele konulu söyleşi kapalı devre sistemiyle 28.11.2020 Cumartesi günü, Türkiye saatiyle 15.00’te yapılacak. Türkiye, Almanya, Hollanda ve Avrupa’dan Mübadil Torunları, Lozan Mübadilleri Vakfı adına Sefer Güvenç İstanbul’dan, Yazar Firdevs Tunçay İzmir’den katılacaklar. Bu güzel ve anlamlı edebiyat etkinliğini düzenleyen başta Remziye Yiğit olmak üzere, Mübadil Torunları Grubu’na ve Lakırdı Kitap Kulübü üyelerine çok teşekkür ederim. Emanet Çeyiz ve Mübadele söyleşisinin afişini ve duyurusunu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ekranda buluşmak üzere sağlık ve mutluluklar dilerim.

Bochum, 27.11.2020, Kemal Yalçın

DUYURU

Biz Mübadil Torunları grubu olarak tarihin sayfalarını aralarken birbiri gibi hisseden, yönünü bilimden, sanattan alan, edebiyatın gücüne inanan güzel insanları bir araya getirip doyurucu bir fikir alışverişi yapmak için yola çıktık. Biliyoruz ki yaşanılan siyasi, toplumsal travmatik olaylar da edebiyatta mutlaka bir karşılık bulur. Yaşadıkları coğrafyaya yüzyıllardır kök salmış, bin bir emekle kurdukları hayatlarını, işlerini, bağ bahçelerini, mezarlarını dahası dostluklarını, anılarını ve koskoca bir maziyi geride bırakmak zorunda bırakılmış insanlar, özlemle göçüp giden bir nesil; artık yerini araştıran, “geçmişte yaşanan acılar bir daha yaşanmasın,” diyen bir nesle bıraktı.

Lakırdı Kitap Kulübü olarak, 2020 Kasım ayı kitap seçimimizi, Sevgili Kemal Yalçın’ın

 

1998 Abdi İpekçi Dostluk ve Barış ödülü,

1998 Kültür Bakanlığı Roman Başarı Ödülü

1999 Türkiye Yunanistan Dostluk ve Barış Ödülü

almış olan Emanet Çeyiz kitabı ile yapıyoruz ve bu hafta sonu Kemal Yalçın’ın da yer alacağı keyifli bir söyleşi için kulüp üyelerimiz ile zoom üzerinde buluşuyoruz. Keyifli bir etkinlik olması dileği ile…

Remziye Yiğit

27.11.2020, Hollanda