EdebiyatKitap Tanıtımı

GAZETECİ RAFFİ HERMON ARAKS 10.8.2021 GÜNÜ YEREVAN’DA VEFAT ETTİ!

 

Raffi Hermon Araks Türklerin en Ermenisi, Ermenilerin en Türklerinden biriydi. Anadolu’nun dürüst, vefalı, çalışkan, barışçı evlatlarındandı. Raffi  benim değerli bir Ermeni kardeşimdi. “Tek Kanatlı Kartal” adlı kitabımın hazırlığında, fotoğrafların temininde  bana çok yardımcı olmuştu. 2018 yılında Yerevan’da ortak bir toplantı yapmıştık.

Raffi Kardeşim, 2 Eylül 1958 yılında, İstanbul’da doğdu. 1980 yılında, Şişli Lisesi’nden mezun oldu. Türkiye Ermeni toplumunun yetiştirdiği gazetecilerdendi. AGOS’un ilk muhabir/yazarlarındandı. Son yıllarda çalışmalarını Ermenistan’da sürdürüyordu.

Paris’te Dışişleri Bakanlığı ve Elysée Cumhurbaşkanlığı Saray’ında akredite gazetecilik yaptı. 1994 yılında “Türkiye-Ermenistan Aydın Demokratlar Arası Demokratik Diyalog Hareketi”ni Ragıp Zarakolu ve Jean Claude Kebabpçıyan ile birlikte başlatmıştı. Bu nedenle  Fransa Cumhurbaşkanı Chirac tarafından 1998’de “halk diplomatı” olarak kabul edilmişlerdi.

Araks, Türkiye’de Ermenice günlük gazete “Marmara”da mesleğe başladı, sonra sırasıyla, Vatan, Demokrat, Cumhuriyet, Politika, Özgür Gündem, Özgür Bakış, Yeni Gündem, Yeni Aktüel, Agos, Harman ve Star gazetesi hafta sonu EK’te ve T24’te çalıştı.

Raffi Kardeşim 27.7.2021 tarihinde Ermenistan’ın Resmi Haber Ajansı “Armenpress”, bünyesinde Türkçe haberler ve yayınlar servisi kurulduğunu, Türkçe servisi kurmak, yönetmek ve programları hazırlamak üzere kendisinin görevlendirildiğini” bana haber verdi ve  “Attığımız bu adımın, Türkiye-Ermenistan ilişkileri için tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi birbirini dinleyerek anlamaya dayalı bir zemin oluşturmasını umut ediyoruz,” dedi.

Kendisini kutladım ve memnuniyetle kendisine yardımcı olacağımı bildirdim. Bana hemen şu cevabı gönderdi:

“Çok teşekkür ederim dostum,

Tahmin edeceğiniz gibi, sanırım etmişsinizdir, yardım ve katkılarını alacağım, Ermeni halkına, kültürüne ve ülkesine DOST olan Türkiyeli kardeş ve ağabeylerimizin listesinde, adınız hak ettiği yeri işgal ediyor. Saygılarımla… Raffi”

Anlaştığımız üzere kendisine Türkiye-Ermenistan arasında dostluk ve kardeşliğin gelişmesine yardımcı olacak yazı ve haberleri gönderecektim. 10.8.2021 günü  öğle saatlerinde, “Sırpazan Karekin Bekjian sağlığına kavuştu,” başlıklı haberimi Raffi’ye göndermiştim. Akşam saatlerinde kardeşimin acı haberi bana ulaştı. İnanamadım! Çok üzüldüm!

Ermenistan ve Türkiye hayırlı, vefalı, dürüst, barışçı, çalışkan bir evladını kaybetti.

Ermenistan ve Türkiye’nin başı sağ olsun!

Sevgili Raffi Hermon Araks, Türkiye ile Ermenistan arasında dostluk, barış, kardeşlik ilişkilerinin gelişmesi için çok çalıştın!

Senin barışçı ideallerini sürdürmeyi benim de görevim kabul ediyorum!

Sevgili Ermeni Kardeşim Raffi Herrmon Araks,

Senin acıların benim de acılarımdı!

Seninle birlikte güler benim yüreğim!

Sirdız kezmov gı hayda!

Ruhun şad, mekânın cennet olsun!

Bochum, 11.8.2021, Kemal Yalçın